Breza bradavičnatá ∼ Betula pendula

Keďže máme mesiac lesov a sľúbila som vám aj liečivý strom, vybrala som brezu. Breza je nádherný strom, teda aspoň pre mňa je krásna a liečivá. Úžasný štíhly strom s bielou kôrou stavia brezu medzi najkrajšie stromy, nehovoriac o brezových hájoch, ktoré vyrážajú dych. No proste vznešená, ukľudňujúca a nádherná breza.

Breza sa práve v apríli prebúdza a zalistňuje sa, čo treba využiť!

Mladé lístky brezy strhávame z konárikov, sušíme a využívame pri reumatických problémoch, pri chorobách srdca a kĺbov, ale aj pri dne v podobe čajovín. Breza je močopudná, čím nám pomáha pri zbavovaní sa soli z organizmu, aktivuje obličky a lieči močové ústrojenstvo. Okrem iného je skvelá pri chudnutí, čo v dobe drahých prípravkov na chudnutie, ocení snáď každý. O liečivých účinkoch brezy vieme a to najmä v spojení s vlasovou kozmetikou , že brezová voda a šampón, účinne pomáha pri dezinfekcii vlasovej pokožky, zbavujú vlasy mastnoty, podporujú rast vlasu a zbavia vás lupín.

Obklad pri reumatických bolestiach a bolestiach kĺbov :

Sušené listy brezy pomrvíme a použijeme 5 polievkových lyžíc na ½ l vody – povariť a letné prikladať na postihnuté miesto vo forme zábalu.

Dionýz Dugas v knihe Zdravý život s babkinými bylinkami uvádza čajovú zmes na chudnutie:

hlavné zložky ∼ list brezy, list maliny, vňať zlatobyle
vedľajšie zložky ∼ kvety nechtíka, šípky, ruže a bazy, kôra krušiny
Čajové lyžičky čajoviny zalejeme ½ l vriacej vody a lúhujeme cca 15 min. Precedíme a pijeme dlhodobo, 2x denne po polovici množstva.

2 komentáre k “Breza bradavičnatá ∼ Betula pendulaPridajte vlastný →

Pridaj komentár