Stavanie Mája

Je tu máj. Tento mesiac patrí všetkým zaľúbeným. Májové slávnosti sú plné tradičných zvykov. Máj, obdobie lásky a zrodu nového života. Ak prvý májový týždeň pršalo, dážď bol predzvesťou bohatej úrody. Prvomájová rosa sa považovala za účinný liek a za preventívny prostriedok proti bolestiam.

Máj označoval dievča súce na vydaj. V minulosti ľudia verili, že týmto si zabezpečia zdravie, čistotu a krásu. Stavanie májov patrí azda medzi najromantickejšie tradície. Už po stáročia sa vybrali mládenci do lesa, aby si tam každý pre svoje milované dievča vyťal najkrajší strom.

Kedysi sa stavali máje v noci, ticho a tajne, neskôr hlučne s veselou muzikou. Dnes sa sadí tento symbol života uprostred námestia v dedine, aby nám pripomenul dávne tradície predkov. Postavením mája, týmto verejným „vyznaním lásky“, sa mládenec uchádzal o priazeň dievčaťa. Ako symbol lásky bol vystavený celý mesiac.

Zvyky stavania májov patria medzi tradičné zvyky na Slovensku. Máje sa pred obytné sídla stavali ako prejav úcty a žičlivosti. Okrem májov, ktoré podľa staršieho zvyku stáli nielen pred domami dievčat, ale aj pred kostolom, pred domom richtára, prípadne učiteľa, mládež ovenčila mosty a rovnako si obyvatelia ozdobili domy lipovými či inými vetvičkami. Dávali ich nad dvere, obloky a pod strechy. Obytné domy tak mali byť chránené pred búrkou, no nechýbalo ani estetické hľadisko.

Aj tento rok sme sa zobudili na chalupe s výhľadom na vysoký  máj s pestrofarebnými stužkami. V noci pred 1. májom sa ozýval dedinou smiech, hudba a hlučná vrava tamojších mužov, ktorí sa postarali o každoročné potešenie. V dedinke Santovka, kde sa nachádza aj naša chalupa, stavajú máj vždy na rovnakom mieste. A to v strede dediny hneď oproti nášmu domčeku.

DSC_0752

Zdroj : Zora Mintalová – Zubercová : Tradície na Slovensku

0 komentárov k “Stavanie MájaPridajte vlastný →

Pridaj komentár