Skorocelové recepty

Skorocel je výborná liečivka a preto výrobky z neho by nemali chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke. Využiť jeho liečivú silu môžete niekoľkými spôsobmi:

♥ usušiť a potom využívať ako súčasť bylinkových čajov

♥ uvariť si sirup spolu s inými rovnako pôsobiacimi bylinkami – slez, materina dúška, divozel, tymián, šalvia, pľúcnik…

♥ vyrobiť si sirup za studena – recept nájdete nižšie

♥ vyrobiť si mastičku na všetky boliestky

♥ použiť ako obklad či pleťovú vodu/tonikum na pleť

♥ urobiť si tinktúru na drobné poranenia

 

Recept ako použiť skorocel na ranu či uštipnutie

Odtrhnite zopár lístkov skorocelu kopijovitého dobre ich pomliaždite v rukách, tak aby sa vám tvorila šťava a celú vzniknutú kašu umiestnite na poranené miesto. Kľudne to zopakujte aj niekoľko krát. Verte, neverte, pomáha to ?

Skorcelovo – tymiánový sirup

Sirup sa robí za studena. Nazbierame skorocel a tymián a pripravíme si pohár so širokým hrdlo, cukor najlepšie trstinový. Bylinky opláchneme pod tečúcou vodou, jemne papierovou utierkou osušíme. Do pripraveného pohára nasypeme ako prvú vrstvu cukor v hrúbke 1 cm, na ktorý ukladáme a jemne pritlačíme namiešané bylinky v hrúbke cca 2 cm. Opäť presypeme cukrom a opäť bylinky. Takýto postup opakujeme až do vtedy pokiaľ máme bylinky alebo až do naplnenia pohára. Posledná vrstva musí byť cukor. Takto naplnený pohár prekryjeme papierovým obrúskom alebo bavlnenou látkou, upevníme gumičkou alebo motúzom. Pohár vystavíme na plné slnko. V noci pohár nenechávame vonku. Tento proces macerácie za studena trvá niekoľko týždňov. Záleží to na počasí. Hotový sirup je vtedy, keď je cukor spustený. Obsah teda cez gázu scedíme a vyžmýkame. Získaný sirup plníme do fliaš a držíme na chladnom a tmavom mieste.

Tento sirup robievala aj moja prababka, kde postup je rovnaký až po naplnenie pohára. Potom pohár dobre uzavrela a zabalila do plachty. Na záhrade vykopala veľkú jamu pod ovocným stromom , kde uložila pohár, dobre zahrabala a označila miesto. Tento „zakopávací“ proces urobila na prelome jar – leto a na konci jesene ho vykopala.

Pleťová voda na uhrovitú a aknóznu pleť

Použijeme 25 g drogy zalejeme 250 ml teplou vodou. Lúhujeme cca 30 minút. Scedíme. Vychladnuté zriedime 1:1 s liehom 40%. Používame ako pleťovú vodu alebo čistiace tonikum. Riedené držíme v chladničke.

 

V priebehu času určite pridám aj iné recepty, ktoré vám pomôžu pri výrobe bylinkových výrobkov ♥

0 komentárov k “Skorocelové receptyPridajte vlastný →

Pridaj komentár