Bylinkový kalendár na mesiac JANUÁR, ale aj práce v záhrade a januárové aktivity bylinkára.

 

Január je mesiac, kedy zima pevne vládne a záhrada oddychuje pod prikrývkou snehu alebo mrazu. No u nás tu dolu na juhu v Santovke je toho snehu v posledných rokoch veľmi málo, ale aj tak naša bylinková záhrada oddychuje. Ale aj napriek tomu si bylinkárka ako ja môže nájsť mnoho spôsobov, ako ostať aktívna a pripraviť sa na nadchádzajúcu sezónu.

Týmto článkom sa budem snažiť vám priblížiť, čo sa dá robiť v bylinkovej záhrade počas januára a aké bylinky môžete zbierať aj v tomto zimnom mesiaci.


Čo robí naša bylinková záhrada v januári?

Väčšina byliniek v januári oddychuje. Trvalky, ako levanduľa, medovka či tymián, prečkávajú chlad pod vrstvou mulču teda aspoň u nás, ktorý ich chráni pred mrazom. Ak je sneh, poskytuje prirodzenú izoláciu, ale ak chýba, uistite sa, že majú dostatok prikrývky, aby korene nevymrzli.


Práce v záhrade v januári

Hoci sa zdá, že v zime nie je v záhrade čo robiť, opak je pravdou. Tu je niekoľko činností, ktoré môžete podniknúť:

  1. Kontrola mulču: Skontrolujte, či je mulč na miestach, kde rastú trvalky, dostatočný. Pridajte viac, ak je potrebné aby vám bylinky a ich korene nevymrzli.

  2. Odstraňovanie snehu: Ak máte sneh, ktorý napadne na krehké bylinky alebo mladé stromčeky, jemne ho odstráňte, aby sa rastliny nepoškodili pod jeho ťarchou a rozložte ho okolo rastliny.

  3. Kontrola náradia: Január je ideálnym časom na kontrolu, či je záhradné náradie v dobrom stave. Naostríte nožnice a upravte ostatné pomôcky – motyky, hrable, lopaty, rýle…

  4. Plánovanie záhrady: Začnite pripravovať plán na jar. Rozmyslite si, kde budete sadiť jednotlivé druhy byliniek, a zvážte, ktoré nové druhy chcete vysadiť. Ja si každý rok robím plán výsadby aby sa nám neopakovali plodiny z roka na rok na tom istom mieste.

  5. Príprava pomôcok: Jedná sa hlavne o podporné tyče k paradajkám, k stromčekom…alebo aj k bylinkám. Skontrolujte či máte dostatok viazacieho materiálu.

  6. Práca so semienkami: január je mesiacom keď začíname s predpestovaním našej budúcej úrody. A konkrétne v januári už začíname s výsevom chilli papričiek (Habanero, Naga morich, Moruga…) A v nasledujúcich mesiacoch pokračujeme s ďalšími semienkami (paradajky, majoránku, kel…)


Ale čo robí bylinkár počas januára?

Bylinkár môže aj v zimných mesiacoch využiť čas na rozvoj svojich vedomostí a prípravu:

  • Zber zimných bylín: Aj v januári nájdete niektoré bylinky, ktoré sa dávajú zbierať (viac nižšie).

  • Sušenie a skladovanie: Skontrolujte svoje zásoby sušených bylín, aby ste mali istotu, že sú správne uskladnené.

  • Štúdium: Prečítajte si knihy alebo články o pestovaní a využití bylín. A to je presne čo aj robím a ešte sa snažím dobehnúť zameškané. Píšem teda články na náš blog – Alchemylka – bylinková záhrada a na platenú platformu HERO HERO, e-booky…

  • Príprava na nové bylinkové obdobie: a to aj rekapituláciou predchádzajúceho ukončeného roka a plánovaním nového. Je úplne na mieste sa snažiť každý rok posúvať ďalej. A začiatok kalendárneho roka mne a určite aj mnohým vám ponúka možnosť zamyslieť sa, a premyslieť si nový plán na nastávajúci rok.


Zimné bylinky na zber

Aj v januári sa nájdu bylinky, ktoré môžete využiť:

  1. Borievka obyčajná (Juniperus communis): Plody borievky môžete zbierať po celú zimu. Používajú sa na podporu trávenia a ako prísada do kúpeľov na uvoľnenie svalov.

  2. Šípky (Rosa canina): Ak ich sneh nezakryl, môžete šípky zbierať a pripravovať čaj bohatý na vitamín C.

  3. Vetvičky ihličanov: Smrek, borovica alebo jedľa ponúkajú voňavé ihličie, z ktorého si môžete pripraviť čaj na podporu imunity.

  4. Podbeľ (Tussilago farfara): V teplejších oblastiach sa môžete stretnúť s jeho listami. Podporuje dýchacie cesty.

  5. Huby: V zimných mesiacoch na Slovensku môžeme nájsť niekoľko liečivých húb, ktoré rastú aj v chladnejšom období. Napríklad: Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus), Judášovo ucho (Auricularia auricula-judae), Huba brezová (Piptoporus betulinus), Trúdnikovec pestrý (Trametes versicolor), Ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) – Chaga. Článok o liečivých hubách pripravujem a keď bude k dispozícii určite vás naň upozorním.


Ako byť aktívnym bylinkárom v januári?

Ak chcete aj v zime udržiavať svoj vzťah k bylinkárstvu, tu je niekoľko tipov:

  • Pestovanie v interiéri: Založte si mini bylinkovú záhradu na parapete. Bazalka, petržlen, čí vňatkový koriander sa dajú pestovať aj v byte.

  • Príprava tinktúr a olejov: Využite nasušené bylinky na prípravu domácich liečiv alebo kozmetiky.

  • Experimentovanie v kuchyni: Použite svoje bylinky pri varenie, pripravte si bylinkové oleje alebo octy a top recept je OXYMEL (recept nájdete na platenej platforme HERO HERO https://herohero.co/justrlueahtgqohfe?postId=rlueahtgqohfealutkmsalhbskunyqaw

Na záver :

Január je ideálnym obdobím na prípravu a plánovanie. Aj keď je záhrada v pokoji, bylinkár nájde mnoho spôsobov, ako ostať aktívnym a pripraveným na novú sezónu. Nech sa vaša láska k bylinkárstvu v januári len rozvíja!

 

                                       Tak hurá na plánovanie alebo na zber 🙂

 

                                                                           Krásny január a všetko dobré do nového roku

                                                                                              Jarka ♥

0 komentárov k “Bylinkový kalendár na mesiac JANUÁR, ale aj práce v záhrade a januárové aktivity bylinkára.Pridajte vlastný →

Pridaj komentár