Bylinkový kalendár – JÚN – zbierame svätojánske byliny

V mesiaci jún je  toľko bylín rastúcich vhodných na zber, že by som musela napísať veľmi dlhý článok. Tak vyberiem tie čo zvyknem zbierať ja. Bylinky, ktoré sa nachádzajú v mojom okolí alebo pestujem v našej bylinkovej záhrade, a z ktorých miešam naše liečivé čajové zmesi. Nie všetky sú len jemné bylinky, zbierané sú aj kvety zo stromov a kríkov.

Jún sa pokladá za letný mesiac a musím spomenú aj  LETNÝ SLNOVRAT. Je to vlastne deň, ktorý je z astronomického hľadiska 1.letný deň , čiže sa začína astronomické leto. A tento deň je v skutočnosti najdlhší deň a najkratšia noc. U mnohých vyvoláva mystické a magické myšlienky, ktoré v minulosti veľmi silné. Pretože v minulosti  bol slnovrat považovaný za veľmi významný deň a noc. Musím povedať, že aj vo mne vyvoláva tento deň niečo silné, neopakovateľné, tajomné a magické.

A prečo to spomínam??? Preto, lebo tento deň bol pre bylinkárov/bylinkárky veľmi dôležitý.  Mnohé byliny a ich zber sa spájali s letným slnovratom. Verili, že byliny nazbierané počas letného slnovratu či svätojánskej noci majú magickú moc. 

Zbierali sa rôzne byliny, dôležitých bolo DEVÄŤ BYLÍN, ktoré sa zbierali počas letného slnovratu. Moja prababka a teda u nás v našej oblasti sa zbierali tieto byliny: ľubovník, materina dúška, skorocel, divozel, pamajorán, alchemilka, rebríček (myší chvostík), palina pravá, harmanček.

Každá bylinkárka mala viac menej svoj vlastný zoznam a následne z nazbieraných svätojánskych bylín miešala čaje alebo vyrábala tinktúry a oleje.

Aj ja som sa tohto roku rozhodla, že nazbieram 9 svätojánskych bylín podľa prababkinho zoznamu a pripravím z nich olej a čaj.

Takže pre mesiac JÚN som vybrala tieto svätojánske bylinky: ľubovník, materina dúška, skorocel, divozel, pamajorán, alchemilka, rebríček (myší chvostík), palina pravá, harmanček .

Ale keďže o niektorých som už písala v iných mesiacoch, tak som zoznam doplnila o tieito byliny, ktoré môžete zbietať počas tohoto miesiaca JÚN:  ďatelina lúčna, šalvia lekárska, praslička roľná, pyštek obyčajný, rebríček obyčajný, komonicu a repík . A zo stromov vyberám LIPU.

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ – Keďže ľubovník je vyššia rastlina, na slnečnej lúke ju určite neprehliadnete. Krásne roztvorené žlté kvietky na dlhých stonkách s lístkami, ktoré majú bodky. Tieto bodky vidíte keď rastlinku obrátite proti slnku. Preto bodkovaný A práve tieto bodky obsahujú to spomínané červené farbivo. To len aby ste vedeli. Zbierame teda ľubovník krásne rozkvitnutý, so stonkou v celkovej dĺžke 30 cm, ktoré potom viažeme do kytičiek. Takto ho sušíme v dobre vetranej miestnosti s teplotou nie väčšou ako 35°C. Najlepší je tzv. JÁNSKY OLEJ, ktorý sa vyrába z kvietkov ľubovníka.

http://alchemylka.sk/2016/06/28/lubovnik-bodkovany-%e2%88%bc-hypericum-perforatum/

DIVOZEL VEĽKOKVETÝ – Na liečivé účely zbierame kvety. Zbierame hneď z rána, pretože kvety sa rozvíjajú už v noci. Na obed kvety začínajú odkvitať a odpadávajú. Preto ich zbierame každý deň. Nezbierame odpadnuté kvety. Odtrhávame ich zo stonky veľmi opatrne, sú veľmi jemné a citlivé. Čaj z kvetov divozelu je skvelý pri odhlienení priedušiek. Na tento účel je výborná aj tinktúra z kvetov divozelu, ale aj čaj. 

Článok o divozeloch si môžete prečítať tu:  http://alchemylka.sk/2016/07/08/divozel-velkokvety-%e2%88%bc-verbascum-densiflorum/

 

PAMAJORÁN OBYČAJNÝ – Pre dostatok účinných látok je potrebné pamajorán zbierať pred začatím kvitnutia, to znamená keď sa objavia prvé kvietky je čas na rez pamajoránu. Odrezávame alebo striháme stonky pamajoránu cca 5-7 cm nad zemou. Jeho účinné látky – najmä silice nám pomôžu pri silnom zahlienení. Pomáha pri chorobách horných dýchacích ciest aj suchom kašli. Pomáha proti kŕčom hladkého svalstva a pri menštruačných kŕčoch, ale aj pri mnohých iných neduhoch, o ktorých sa už dočítač v článku o pamajoráne : http://alchemylka.sk/2016/05/08/pamajoran-obycajny-%e2%88%bc-origanum-vulgare/

ALCHEMILKA OBYČAJNÁ – alchemilka začína kvitnúť koncom mája a začiatkom júna (podľa toho aké je počasie) a to je pravý čas na jej zber, či už vo voľnej prírode alebo ak ju máte zasadenú doma v záhradke. Alchemilka má rada vlhkejšiu pôdu a preto ju v prírode hľadáme tam kde nie je veľmi sucho. Na lúkach na okrajoch lesov alebo popri potokoch. Zbierame vňať aj s kvetom alebo len listy. Nazbieranú bylinku si môžete nasušiť alebo si vyrobiť tinktúru a to naložením do liehu. Pri tinktúre je dôležité alchemilku po zbere nechať trochu zavädnúť aby lepšie absorbovala lieh. To, že je ženskou bylinkou vieme všetci, ale môže pomôcť aj pri iných problémoch a o tom sa môžete dočítať v našom článku http://alchemylka.sk/2016/06/02/alchemilka-obycajna-%e2%88%bc-alchemilla-vulgaris/.

REBRÍČEK OBYČAJNÝ – Zbierame myší chvost obyčajný, ktorý má drobné smotanovo biele kvietky uložené v súkvetiach. Odstrihávame celé súkvetia s malou stonkou od júna až do augusta a sušíme v tenšej vrstve v tieni v dobre vetranej miestnosti. Dobre usušený kvet si musí zachovať pôvodné zafarbenie a a aromatickú korenenú vôňu. Môžeme odstrihávať aj vňať s kvetom, nie však väčšiu ako 25 cm s maximálnou hrúbkou stonky do 5 mm. Takto nazbieraný myší chvost sušíme vo zväzkoch zavesených dolu kvetenstvom. Treba dávať pozor aby „kytice“ neboli veľmi veľké lebo by sa mohli bylinky zapariť.  Ako rebríček alebo myší chvostík využiť sa dočítate c článku : http://alchemylka.sk/2016/06/15/rebricek-obycajny-mysi-chvostik-%e2%88%bc-achillea-millefolium/

PALINA – ESTRAGON – zbierame tenké cca 25 cm dlhé stonky (nezdrevnatené) spolu s kvetom, ktorý však nesmie byť úplne rozkvitnutý. Palina ako som už spomenula je vynikajúca ako prvá pomoc pri bolestiach žalúdka, pri problémoch s trávením, pri zvracaní no aj pri nechutenstve. Vhodná je aj pri nadmernej plynatosti alebo pri nedostatočnej tvorbe kyselín či už žalúdočných alebo žlčníkových.

Článok o paline nájdete tu: http://alchemylka.sk/2016/08/24/palina-prava-artemisia-absinthium-palina-dracia-estragon/

HARMANČEK – RUMANČEK PRAVÝ – Harmanček sa zbiera za krásneho slnečného dňa na poludnie, keď kvety harmančeka sú rozkvitnuté. Snažíme sa jemne odtrhávať kvietky bez stoniek (max. dĺžka stonky 2 cm). Čím viac kvietky odtrhávame, tým viac sa snažia kvitnúť. Nezabúdajme, že zbierame len plne rozkvitnuté kvety. Zbierame mladé kvietky. A to sú tie, ktoré nemajú žlté stredy vystúpené. Staré kvety s vystúpenými žltými stredmi nezbierame. Takéto kvety si môžete nechať na rastline dozrieť, z ktorých si môžete dopestovať vlastné semienka na novú sezónu.

 

O liečivej sile harmančeku sa dočítate tu: http://alchemylka.sk/2016/05/20/rumancek-%e2%88%bc-harmancek-kamilkovy-%e2%88%bc-matricaria-recutita/

ĎATELINA LÚČNA – Lúky sú plné ďateliny a preto nebude problém nazbierať si ju. Zbierame len kvet. A keďže ďatelina kvitne celé leto môžeme si zbierať postupne.  Je účinná pri bronchitíde, aj pri kožných problémoch ako je psoriáza, ale aj pri hnisavých ranách. Môžete zbierať aj ďatelinu plazivú, ktorá je vhodná na liečbu ženských problémoch (veľmi účinná je aj pri menopauze), ale aj pri liečbe reumatizmu. O ďateline sme už písali a tak o všetkých jej pozitívach si môžete prečítať tu http://alchemylka.sk/2016/05/16/datelina-rolna-lucna-plaziva-%e2%88%bc-trifolium-arvensepratense-repens/

 

ŠALVIA LEKÁRSKA – zbiera sa list, vtedy je šalvia najsilnejšia. Má rada slnečné lúky, preto ju určite nájdete na každej lúke vo vašom okolí. Pokiaľ si chcete šalviu dopestovať vo vlastnej záhrade, stačí si kúpiť sadenicu. Krásne voňajúca bylinka, plná silíc nám v podobe tinktúry pomôže pri všetkých ochoreniach ústnej dutiny (zápal ďasien, bolesť zubov, dezinfekcia po vytrhnutí zubu, paradentóza, bolesť hrdla,…). Vhodná je aj na ošetrenie aknóznej pokožky, rôznych škrabancov ako silný odvar šalvie spolu s nechtíkom a harmančekom.

Celý článok o šalvii nájdete tu: http://alchemylka.sk/2016/05/07/salvia-lekarska-%e2%88%bc-salvia-officinalis/

 

 

PRASLIČKA ROĽNÁ – Vysoká asi 50 cm, článkovaná stonka – byľ, z ktorej dookola vyrastajú povedzme že lístky (alebo stonky). Vyzerá to ako metlička ukončená kláskom. Zbierame len prasličku roľnú. Ostatné druhy majú vyšší obsah alkaliodov a sú jedovaté. Praslička sa zbiera od mája až do neskorého leta. Musí však byť krásne zelená. Žiadne zožltnuté stonky. Po zbere je veľmi žiadúce aby sme si prasličku ešte pred sušením prebrali. Pretože po usušení je veľmi krehká. Sušíme opatrne a rýchlo aby sa nám nezaparila. Má vo zvyku černieť pri dlhšom sušení. Ja si vždy pomáham umelým teplom do 40o C . Nezabudnite si usušenú prasličku uložiť do dobre tesniacich nádob, lebo potvora nasáva z okolia vlhko a opäť nám tým černie V článku sa o prasličke dozviete ešte viac: http://alchemylka.sk/2016/06/15/praslicka-rolna-%e2%88%bc-equisetum-arvense/

 

PYŠTEK OBYČAJNÝZbierame kvietky, no môžeme aj celú vňať a to tesne pred úplným rozkvitnutím, lebo v plnom kvete už nemá plný obsah liečivých látok. Po zbere kvietky rozložíme v tenkej vrstve a sušíme v dobre vetranej miestnosti a nie na priamom slnku. Usušenú drogu využívame ako čajovinu pri problémoch so žlčníkom, pri chorobách spojených pečeňou, ale aj pri žltačke. A nie len na to, má mnoho možností ako jeho liečivú silu využiť, ale to si môžete prečítať v článku: 

http://alchemylka.sk/2016/08/13/pystek-obycajny-linaria-vulgaris/

 

 

Najvoňavejší strom keď je v kvete je LIPA MALOLISTÁ/VEĽKOLISTÁ – Medzi lipou veľkolistou a malolistou nie je rozdiel v liečivosti, rozdiel je len v spomínanej veľkosti listov a v počte kvetov. Keď lipa približne v polovici júna (lipa veľkolistá začína kvitnúť približne o 14 dní neskôr ako lipa malolistá) začínala kvitnúť. Zbierajú  sa celé kvety s podporným listom. Snažte  sa ju usušiť rýchlo a v tenkej vrstve, nakoľko má sklony zapariť sa a černieť.  Zbierať je treba v čase keď ešte kvety nie sú celkom rozkvitnuté. A to preto, že lipový kvet obsahuje veľa slizu, ktorý sa priamo úmerne zmenšuje rozkvitnutým kvetom.

O lipe si prečítate tu: http://alchemylka.sk/2016/06/28/lipa-malolista-%e2%88%bc-tilia-cordata-%e2%99%a5-lipa-velkolista-%e2%88%bc-tilia-platyphyllos/

KOMONICA LEKÁRSKA – komonica kvitne od mája do septembra drobnými žltými kvietkami uloženými do tzv.strapcov. Zbiera sa kvitnúca vňať dlhá cca 25 cm. Kurmanínové látky pomáhajú k lepšej cirkulácii krvi v cievnom riečišti, ale aj v lymfe. Kumarínové a purínové látky sú využívané pri zápalových procesoch dýchacích ciest.

Oveľa viac informácií o komonici získate z článku : 

http://alchemylka.sk/2023/07/02/komonica-lekarska-melilotus-officinalis-l/

 

REPÍK LEKÁRSKY – repík sa môže zbierať aj vtedy keď ešte nekvitne – čiže vtedy zbierame  list. Ale hodnotnejší je keď ho budete zbierať v počiatkoch kvitnutia. Keďže repík kvitne od spodku smerom na hor, so zberom začneme keď sú rozkvitnuté prvé kvietky na stonke.  Odtrhávajte kvitnúcu vňať bez spodných zdrevnatených častí so stonkami, nie silnejšími ako 5 mm. 

 

Článok o repíku lekárskom nájdete tu: http://alchemylka.sk/2016/06/13/repik-lekarsky-%e2%88%bc-agrimonia-eupatoria/

 

 

Tak, to by bolo asi všetko, ale ak by ste chceli nejakú bylinku doplniť do tohto zoznamu, kľudne pridajte komentár. Rada doplním.

Ja vám prajem krásne počasie aby ste si mohli nazbierať bylinky, ktoré potrebujete

 

                                                                                 Jarka ♥

 

0 komentárov k “Bylinkový kalendár – JÚN – zbierame svätojánske bylinyPridajte vlastný →

Pridaj komentár