Lipa je strom Slovanov.
Ešte sa mi nestalo, že by som pri návšteve akejkoľvek dediny či mesta nenašla urastenú lipu. Lipa je pomaly rastúci strom, ktorý vyrastie do mohutných rozmerov a poväčšine sa dožíva veľa rokov, niekedy až 500 rokov. Krásny strom, bohatý na kvety, ktoré voňajú široko∼ďaleko. V čase kvitnutia je obsadený neskutočným množstvom včiel a vtedy celý strom bzučí a nádherne vonia. Však to určite poznáte. Takéto niečo sa nedá nevšimnúť si 🙂
Medzi lipou veľkolistou a malolistou nie je rozdiel v liečivosti, rozdiel je len v spomínanej veľkosti listov a v počte kvetov. Keď lipa približne v polovici júna (lipa veľkolistá začína kvitnúť približne o 14 dní neskôr ako lipa malolistá) začínala kvitnúť, prastarká sa nevedela dočkať zbierania kvetov. Chodili sme lipové kvietky zbierať v čase keď ešte neboli celkom rozkvitnuté. A to preto, že lipový kvet nie celkom rozkvitnutý obsahuje veľa slizu, ktorý sa priamo úmerne zmenšuje rozkvitnutým kvetom.
Zbierali sme celé kvety s podporným listom. Snažili sme sa ju usušiť rýchlo a v tenkej vrstve, nakoľko má sklony zapariť sa a černieť. Pri sušení to u prastarej voňalo ako keby mala lipu zasadenú priamo v izbe. No, proste nádhera. Kvietky lipy nikdy nesušíme na priamom slnku lebo stráca arómu.
Lipových kvetov sme vždy zbierali najviac zo všetkých byliniek. A to preto, že lipa bola pre nás prvoradý liek pri chrípke, samozrejme aj v kombinácii s inými bylinkami a to najmä s bazovým kvetom. Ale aj preto, že lipu môžete piť aj preventívne alebo len tak , keď máte chuť:)
Čajom z lipového kvetu si pomôžeme hlavne pri chrípke a nádche. Pomáha nám pri chorobe dobre sa vypotiť a tak isto ako bazový kvet aj znižuje teplotu. Okrem toho lipa je skvelý pomocník pri odhlieňovaní priedušiek, ale aj pri kašli. Podporuje chuť do jedla a uvoľňuje kŕče.
Lipový čaj môžeme piť dlhodobo, pretože v malých dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky. Najlepší lipový čaj, je ten, ktorého súčasťou je aj med.
Dobrý lipový čaj si pripravíme zaparením 1 PL lipy, ktorú zalejeme 2 dcl vriacej vody a necháme lúhovať 10-15 min. Osladíme medom a máme skvelý liek proti chrípke 🙂
V tejto modernej dobe som už počula, že aj sirup z lipových kvetov je skvelý. Pripravuje sa presne tak ako sirup z bazových kvetov. Takže tohto roku aj ja vyskúšam uvariť sirup z lipového kvetu a potom vám dám určite vedieť ako to dopadlo.
Ak aj vy máte nejaké netradičné recepty s použitím lipového kvetu, napíšte nám. My sa nebránime vyskúšať niečo nové 🙂
Takže vám prajem parádny lipový deň 🙂
0 komentárov k “Lipa malolistá ∼ Tilia cordata ♥ Lipa veľkolistá ∼ Tilia platyphyllos”Pridajte vlastný →