Lipa malolistá ∼ Tilia cordata ♥ Lipa veľkolistá ∼ Tilia platyphyllos

Lipa je strom Slovanov.

Ešte sa mi nestalo, že by som pri návšteve akejkoľvek dediny či mesta nenašla urastenú lipu. Lipa je pomaly rastúci strom, ktorý vyrastie do mohutných rozmerov a poväčšine sa dožíva veľa rokov, niekedy až 500 rokov. Krásny strom, bohatý na kvety, ktoré voňajú široko∼ďaleko. V čase kvitnutia je obsadený neskutočným množstvom včiel a vtedy celý strom bzučí a nádherne vonia. Však to určite poznáte. Takéto niečo sa nedá nevšimnúť si 🙂

Medzi lipou veľkolistou a malolistou nie je rozdiel v liečivosti, rozdiel je len v spomínanej veľkosti listov a v počte kvetov. Keď lipa približne v polovici júna (lipa veľkolistá začína kvitnúť približne o 14 dní neskôr ako lipa malolistá) začínala kvitnúť, prastarká sa nevedela dočkať zbierania kvetov. Chodili sme lipové kvietky zbierať v čase keď ešte neboli celkom rozkvitnuté. A to preto, že lipový kvet nie celkom rozkvitnutý obsahuje veľa slizu, ktorý sa priamo úmerne zmenšuje rozkvitnutým kvetom.

Zbierali sme celé kvety s podporným listom. Snažili sme sa ju usušiť rýchlo a v tenkej vrstve, nakoľko má sklony zapariť sa a černieť. Pri sušení to u prastarej voňalo ako keby mala lipu zasadenú priamo v izbe. No, proste nádhera. Kvietky lipy nikdy nesušíme na priamom slnku lebo stráca arómu.

Lipových kvetov sme vždy zbierali najviac zo všetkých byliniek. A to preto, že lipa bola pre nás prvoradý liek pri chrípke, samozrejme aj v kombinácii s inými bylinkami a to najmä s bazovým kvetom. Ale aj preto, že lipu môžete piť aj preventívne alebo len tak , keď máte chuť:)

Čajom z lipového kvetu si pomôžeme hlavne pri chrípke a nádche. Pomáha nám pri chorobe dobre sa vypotiť a tak isto ako bazový kvet aj znižuje teplotu. Okrem toho lipa je skvelý pomocník pri odhlieňovaní priedušiek, ale aj pri kašli. Podporuje chuť do jedla a uvoľňuje kŕče.

Lipový čaj môžeme piť dlhodobo, pretože v malých dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky. Najlepší lipový čaj, je ten, ktorého súčasťou je aj med.

Dobrý lipový čaj si pripravíme zaparením 1 PL lipy, ktorú zalejeme 2 dcl vriacej vody a necháme lúhovať 10-15 min. Osladíme medom a máme skvelý liek proti chrípke 🙂

V tejto modernej dobe som už počula, že aj sirup z lipových kvetov je skvelý. Pripravuje sa presne tak ako sirup z bazových kvetov. Takže tohto roku aj ja vyskúšam uvariť sirup z lipového kvetu a potom vám dám určite vedieť ako to dopadlo.

Ak aj vy máte nejaké netradičné recepty s použitím lipového kvetu, napíšte nám. My sa nebránime vyskúšať niečo nové 🙂

Takže vám prajem parádny lipový deň 🙂

IMG_7128

0 komentárov k “Lipa malolistá ∼ Tilia cordata ♥ Lipa veľkolistá ∼ Tilia platyphyllosPridajte vlastný →

Pridaj komentár