Fialka voňavá ~ Viola odorata

Všetci dobre poznáme túto drobnú jarnú kvetinku, ktorá má práve teraz čas zberu. Fialky sú nádherné, neskutočne voňajú a sú liečivé. Využijeme ich na prípravu rôznych tinktúr, mastičiek a vychutnáme si ich aj v lahodnom čaji. Nie je však potrebné fialky vykopávať. Stačí nám nazbierať ich nadzemnú časť a to kvet a list, ktorý sušíme, macerujeme a ďalej spracúvame.

Obsahové látky: saponíny, flavonoidy, rutín, kvercetín, sliz, karotenoidy, alkaloid violín, stopy silice.

Vlastnosti: diuretikum, metabolikum, antireumatikum, antisklerotikum, antikapilarotikum…

Jej využitie je od pradávna v kozmetike pri výrobe parfumov, avšak jej najdôležitejšou úlohou je liečivá sila. Fialky môžeme využiť pri liečbe silného kašľa, pri rozpúšťaní hlienov a na upokojenie dýchacích orgánov. Okrem toho tento fialový kvietok čistí krv a je skvelý v boji s migrénou. Použite fialky pri liečbe rôznych kožných ochorení. Nielen zvonku v podobe tinktúr, olejov a mastičiek ale vyskúšajte ju aj zvnútra ako odvar v podobe čaju. Vylieči ekzém, všetky kožné problémy, ale aj popáleniny a rany v podobe prírodnej pleťovej vody. Flavonoidy prispievajú k lepšiemu vylučovaniu odpadových látok z tela prostredníctvom obličiek a preto sa fialka používa aj pri liečbe kožných, reumatických chorôb.  Rutín zase pomáha spomaľovať odbúravanie adrenalínu a uľahčuje lepšie zúžitkovať vápnik v kostiach, čo je nápomocné pri rôznych alergických reakciách.

Nie je však vhodné prekračovať denné dávky a ani užívanie počas tehotenstva a kojenia.

Z fialiek si môžete pripraviť: čaj – čajovú zmes, tinktúru, olej, masť, kvetovú vodu, sirup, kvety sú jedlé a vhodné na spravovanie v potravinárstve – ozdoba cukrárenských výrobkov – kandizované kvety.

♥ Olej z fialiek 

Vyrobiť si vlastný olej z fialiek nie je náročný. Je veľmi ľahký na prípravu, takže to zvládne naozaj každý 🙂 Vyberte sa počas krásnych jarných dní na prechádzku, ktorú spojíte práve so zbieraním fialiek.

Fialky si po zbere doma usušíme (môžeme použiť aj umelé teplo  a to pri 30º C). Usušené kvietky nasypeme do zaváracieho pohára v pomere 1:3 a zalejeme olivovým olejom, ktorý sme si vopred zohriali. Necháme macerovať cca 2-3 týždne. Olej zlejeme, fialky vyžmýkame a následne naplníme do pripravených fľaštičiek . Používame pri spomínaných kožných problémoch.

♥ Mastička z fialiek a kokosového oleja 

Pripravíme si nazbierané sušené fialky a kokosový olej, ktorý rozpustíme v miske vo vodnom kúpeli. Pridáme fialky v pomere 1:3 a zohrievame pri miernom ohni. (Nesmie vrieť!!!) Odstavíme a necháme vychladnúť. Na druhý deň tento postup zopakujeme. Potom opäť kokosový olej s fialkami zohrejeme a zlejeme do pripravených nádobiek.

Ja ho používam ako pleťový krém, krásne vonia kokosom a moja citlivá pokožka je mi vďačná. Samozrejme, že kombinujem čistenie pleti odvarom z fialiek a nechtíka a tak isto pijem čaj z fialiek. Vrele odporúčam vyskúšať 🙂

 

0 komentárov k “Fialka voňavá ~ Viola odorataPridajte vlastný →

Pridaj komentár