Zahájenie zberu byliniek

Povedala som si, že vám pripomeniem zber byliniek, ktorými môžete zahájiť jarnú bylinkovú sezónu.

Na viacerých blogoch s rovnakou tématikou je badať záujem o zber prvých jarných byliniek. Priatelia aj známy sa ozývajú, kde aký druh kvitne a čo všetko sa dá už zbierať. Samozrejme, že je dôležitá aj poloha. Nie všade sa bylinky rovnako prebúdzajú. Na juhu už môže byť po zbere, kdežto na severe sa môžu rastlinky len teraz prebúdzať.

Tak len pripomínam, že práve v tomto období Marec – Apríl si môžete nazbierať hneď niekoľko byliniek.

Medzi prvé, ktoré vykukujú patrí Podbeľ liečivý. Je to drobný kvietok na pomerne hrubej stonke, ktorá počas kvitnutia nemá listy. Listy na stonkách podbeľu vyrastajú až po odkvitnutí. Darí sa mu na ruinoviskách, na silne ílovitých pôdach, v priekopách a garátoch po pri cestách, na brehoch potokov a hlavne vo vlhších pôdach. Podbeľ rád rastie v skupinkách a preto jeho žlté hlávky vidíte už z ďaleka. Zbierame najmä kvet, ktorý následne sušíme. Podbeľ ako liečivku sme si už popisovali v článku, na našom blogu minulý rok a preto máte možnosť si o podbeli prečítať všetky potrebné informácie – http://alchemylka.sk/2016/03/20/podbel-liecivy-%e2%88%bc-tussilago-farfara/ Hlavné využitie ako liečivej bylinky, je pri problémoch s kašľom.

IMG_6145
Foto: @slakur

Ďalšou bylinkou radiacou sa medzi skoro jarné,  je Fialka trojfarebná alebo voňavá. Práve teraz sú lúky posiate krásnymi fialovými kvietkami. Rastie najradšej na krajoch lesov, v krovinách a na lúkach v blízkosti domov. Zbierame kvietky, listy a aj koreň. Pomáha ako liek proti kašľu a takisto dobre poslúži aj pri bolestiach hlavy. Okrem iného je účinná pri kožných chorobách najmä u detí. O fialke si môžete prečítať aj v našom článku z minulého jari. http://alchemylka.sk/2016/03/14/fialka-vonava-viola-odorata/.

DSC_0311
Foto : @alchemylka

Do tretice ponúkam veľmi obľúbený a populárny Medvedí cesnak, ktorý sa stal zdravým doplnkom jarných jedál. Spestrenie stravy touto bylinkou uvíta asi každý, len bohužiaľ nie každý má tú možnosť si ho nazbierať. Cesnak vo veľkom pokrýva lesnú pôdu, kde nie je veľmi tmavý les. Marec a apríl sú vhodné mesiace  na zber. Zbierame listy v čase, keď medvedí cesnak ešte nekvitne. Vtedy má najväčšiu silu. Môžeme využiť a teda konzumovať aj kvety, ale sila už už nie je taká veľká. Pomôže vám prekonať jarnú únavu, pretože obsahuje omnoho viac alínu ako obyčajný cesnak, veľa vitamínu C a množstvá výživných látok. Nazbierajte si cesnaku aj do zásoby, ktorú využijete vo forme tinktúry alebo pesta. Ako na to a mnoho dôležitých info,  sa dočítate v článku o medveďom cesnaku na našom blogu. http://alchemylka.sk/2016/04/09/medvedi-cesnak-%e2%88%bc-allium-ursinum/

medvedi cesnak
Foto : @alchemylka

No, a poslednou bylinkou, ktorú si v tomto období môžete nazbierať je Žihľava dvojdomá alebo nazývaná aj pŕhľava. Rastie v lesoch, kde je vlhkejšia pôda s veľkým obsahom dusíka. Okrem toho sa jej darí aj v blízkosti domov, popri plotoch a múroch. Zbierame ju skoro na jar lebo sila je najväčšia. Zbierame mladé výhonky, ktoré následne sušíme. Je od pradávna známa tým, že lieči reumu, čistí a riedi krv. Je súčasťou jarných očistných kúr, pretože prečistí organizmus a tým nám pomôže aj s problémami s pokožkou. Žihľavu môžeme použiť aj na výrobu sirupov alebo tinktúr. Všetko zaujímavé a dôležité si môžete prečítať v článku na našom blogu http://alchemylka.sk/2016/04/24/prhlava-dvojdoma-%e2%88%bc-urtica-dioica/

zilava
Foto : @alchemylka

O ďalších aktuálne kvitnúcich a na zber určených bylinkách sa dozviete na budúce. Budeme písať o prvosienke, púpave, jahodníku, malinovníku, breze.
Máte sa na čo tešiť 🙂

Pekné jarné dni,

Jarka

0 komentárov k “Zahájenie zberu byliniekPridajte vlastný →

Pridaj komentár