Prvosienka jarná ∼ Primula veris

O prvosienke sa hovorí, že odomyká zem po zime.  

Žlto-kvetá rastlinka rastie na lúkach, ale aj v lesoch, ktoré sú presvetlené slnkom. Začína kvitnúť už v marci a darí sa jej to až do mája. Zbierajú sa kvietky a koreň. Kviety zbierame na jar, no musím podotknúť, že s nimi treba zaobchádzať veľmi opatrne, pretože pri zlom manipulovaní a nevhodnom sušení kvet hnedne a tým sa stáva nepoužiteľný. Po opatrnom zbere kvetu ju sušíme  v tieni, naukladanú v tenkej vrstve . Môžeme využiť variantu sušenia umelým teplom, v  rovnako tenučkej vrstve pri teplote 35 ºC. Koreň je vhodné zbierať v októbri , ktorý sušíme umelým teplom pri teplote 40 ºC.

Prvosienka je bylinka, ktorá nám pomôže pri liečbe horných dýchacích ciest a je mierne močopudná. Takisto sa využíva pri reumatizme a migrénach.

 Čaj proti astme 

Z kvetu a koreňa prvosienky, listov podbeľa  a ľanových semiačok  (v rovnakom pomere) si vytvoríme čajovú zmes. Podávame 3 čajové lyžičky zmesi na jeden 2,5 dcl hrnček, 3x denne. 

 Čaj na zápal priedušiek

(podľa knihy – Zdravý život s babkinými bylinkami , Dionýz Dugas)

Vytvoríme si zmes, tentokrát z kvetu prvosienky a divozelu+ vedľajších zložiek (list skorocelu, vňať  materinej dúšky, kvet slezu a koreň ibiša). Dve lyžice zmesi zalejeme ½ l vriacej vody a lúhujeme prikryté 15 min. Uchovávame v termoske a popíjame celý deň. Poslednú dávku podávame pred spaním. Odporúčam osladiť medom a máte zaručene skvelý a liečivý nápoj 🙂

Tak sa už len rozbehnúť do prírody, nazbierať prvosienku, nasušiť ju a ste pripravení na zimu. Ak by na vás liezla c v tomto chladnom období choroba.

Foto: www.pestra-zahradka4.webnode.sk

0 komentárov k “Prvosienka jarná ∼ Primula verisPridajte vlastný →

Pridaj komentár