Medvedí cesnak ∼ Allium ursinum

Medvedí cesnak, je v tejto dobe tzv. modernou bylinou. On tu bol vždy, len sme na túto bylinku akosi pozabudli. Na základe veľkej popularity, medvedí cesnak pozná úplne každý. A ja som rada, pretože je to bylina, ktorá je krásna a to najmä v lese, kde pokrýva veľké plochy, ale aj zdravá a užitočná pre naše telo. Zaslúži si obdiv, pretože  je takým života budičom pre naše unavené telo po dlhej zime. Obsahuje omnoho viac alínu ako obyčajný cesnak, veľa vitamínu C a množstvá výživných látok, ktoré nám na jar ako som už spomínala, pomôžu prekonať jarnú únavu. Okrem toho  je medvedí cesnak  antibakteriálny a antibiotický. Dezinfikuje tráviaci trakt a pomáha vyháňať črevných parazitov.

Je chutný, jemný a preto si ho môžeme vychutnať na rôzne spôsoby.  Či už jednoducho  s chlebom a s maslom, môžeme ho pridať do šalátu a na zemiaky alebo z neho vytvoriť pesto na cestoviny, či cesnakový olej.

Pravdou je, že uskladnenie je zložité lebo medvedí cesnak nám v chladničke vydrží len pár dní. Niekoľko spôsobov ako si ho uchovať čo najdlhšie, je ak si ho zmrazíte, urobíte tinktúru alebo si urobíte spomínané pesto. Ja robievam tinktúru, olej aj pesto.

Tinktúra z medvedieho cesnaku

Na prípravu veľmi jednoduchá : medvedí cesnak natrháme, nakrájame na menšie kúsky  a vložíme do zatváracieho pohára . Zalejeme 60% liehom a necháme lúhovať minimálne 3 týždne. (Ja dávam len 60% lieh, lebo je pre nás silný ….ale kľudne môžete dať aj silnejší). Potom ju zlejeme a uskladníme v chladničke a v prípade črevných problémov máme účinný liek.

Olej z medvedieho cesnaku sa pripraví podobne, len vymeníme lieh za olivový olej v najlepšej kvalite. Skvelá vec do šalátov a na cestoviny 🙂

Pesto z medvedieho cesnaku

Je rovnako neskutočne jednoduché na prípravu – potrhané listy dáme do nádoby v ktorej budeme ponorným mixérom mixovať spolu s olivovým olejom a morskou soľou …hotový mix preložíme do sklenenej nádobky, zakvapneme ešte olejom a odložíme do chladničky. Poviem vám, že úžasnejšiu vec na cestoviny alebo nové zemiaky nepoznám. Vrele doporučujem vyskúšať …je to chuťovka 🙂

∼ Tak šup šup do lesa pozbierať medvedí cesnak, lebo teraz už viete čo sním 🙂

1 komentár k “Medvedí cesnak ∼ Allium ursinumPridajte vlastný →

Pridaj komentár