Pŕhľava dvojdomá ∼ Urtica dioica

Liečivka alebo burina?

Verejne známa liečiteľka reumy, ktorá sa používa aj pri čistení a riedení krvi. Prečistený organizmus sa nám odzrkadlí na čistej a zdravej pleti. Preto je pŕhľava sprievodnou bylinkou pri liečbe kožných ochorení.

Pŕhľavu môžeme zbierať od skorej jari a pridávať ju do šalátov či polievok. Tí šikovnejší si ju nasušia a využívajú počas celého roka. Vo forme čajoviny pomáha vylučovať z tela kyselinu močovú. Má veľké opodstatnenie aj vo vlasovej kozmetike ako šampón ∼ „žihľavová voda“. Umývanie a oplachovanie prípravkami z pŕhľavy, dodáva vlasom „zdravie“, silu a lesk no najmä jemnosť. Dojčiace mamičky, ocenia čaj z pŕhľavy na podporu tvorby mlieka.

„Očistná jarná kúra“, pri tomto spojení snáď každého napadne  pŕhľavový čaj. Ak sa po zime chcete dostať do formy, kúra je skvelým začiatkom. Potrebujete len 300 g sušenej pŕhľavy, z ktorej si budete každý deň variť čaj po dobu štyroch týždňov.

Pŕhľavový čaj :

2 čajové lyžičky pŕhľavy zalejeme 150 ml vriacej vody a po 10 min. precedíme.

Spomínaný čaj nepatrí medzi najchutnejšie ale moja prastarká mi vždy hovorila,čo je na chuť „zlé“ je naopak zdravé. Čokoláda je síce chutná a sladká, ale nevylieči ma 🙂
A ja, aby som trochu pŕhľavového života dopriala aj mojim deťom, varila som im pŕhľavový sirup, ktorý si môžete  podľa môjho receptu uvariťaj vy 🙂

Pŕhľavový sirup:

30 ks mladých výhonkov pŕhľavy zalejeme prevarenou a vychladnutou vodou (cca 40o C) v objeme 2 litrov. Necháme macerovať 24 hodín s tromi nakrájanými BIO citrónmi. Potom pŕhľavu precedíme a vyžmýkame. Do macerátu pridáme 2 kg trstinového cukru, rozpustíme, privedieme k varu a odstavíme. Horúcim sirupom plníme fľaše, ktoré následne zabalíme do uteráka a deky.

Naozaj treba vyskúšať, je skvelý ! 🙂

1 komentár k “Pŕhľava dvojdomá ∼ Urtica dioicaPridajte vlastný →

Pridaj komentár