Breza Bradavičnatá – Betula Pendula alebo najkrajší strom

Keďže máme mesiac lesov a sľúbila som vám aj, že budem písať aj o liečivých stromoch, vybrala som BREZU.

Breza je nádherný strom, teda aspoň pre mňa je nádherná, krásna a liečivá. Úžasný štíhly strom s bielou kôrou stavia brezu medzi najkrajšie stromy, nehovoriac o brezových hájoch, ktoré vyrážajú dych. No proste je breza vznešená, ukľudňujúca a nádherná.

Breza sa začiatkom marca začína prebúdzať, kedy začne nalievať silu do svojich púčikov a tie si môžeme  nazbierať a vyrobiť z nich silný liečivý macerát.

Ak nestihnete nazbierať púčiky, môžete počkať na mladé lístky. Práve v apríli (teraz už možno o čosi skôr – treba ju sledovať) breza prebúdza a zalistňuje sa, čo treba využiť!

Zber a sušenie:  Pokiaľ breza ešte spí, môžeme si na chytať trochu brezovej vody. Na to je  je vhodný práve počas mesiacov február a marec, ale treba si to odsledovať. Ak chcete brezovú vodu, nemusíte hneď vŕtať do kmeňa…stačí odrezať z konárika, navliecť fľašu, ktorú ešte nejakým povrazom zaistíte aby nespadla a počkáte niekoľko dní na naplnenie.   Koncom marca môžeme zbierať púčiky a použiť ich na výrobu gemmotinktúry. V apríli sa môžete zamerať na mladé lístky brezy, ktoré šetrným spôsobom  strhávame z konárikov. Samozrejme prízvukujem šetrne, aby ste brezu neodlistili. Lísky  sušíme v tenkej vrstve, tak aby sa nezaparili a používame do čajových zmesí..

 Účinné látky: v listoch – silica 0,05% ; flavonoidy 2% ; kyseliny nikotínová a askorbová ; triesloviny až 9,0%; saponíny, minerálne látky (sodík a chlór)  a živicu …v púčikoch sa nachádza silica až 5,3% 

Vlastnosti: Listy – diuretikum (saluretikum), antireumatikum;

Púčiky – demulcens, mierne cholagum 1

Použitie:

Listy aj púčikovú tinktúru využívame pri reumatických problémoch, pri chorobách srdca, pri zápaloch  kĺbov a pri reumatizme 

A keďže breza pôsobí močopudne, je vhodná  aj pri liečbe dny a to  v podobe čajovín. Rovnako sa jej močopudná sila využíva  pri zbavovaní sa soli z organizmu. Aktivuje obličky a lieči močové ústrojenstvo. Okrem iného je skvelá pri chudnutí, čo v dobe drahých prípravkov na chudnutie, ocení snáď každý čo to potrebuje. Môže sa využiť aj pri jarnej očiste. Brezový list je nápomocný aj pri liečbe pánskej prostaty, spolu s inými bylinkami. A rovnako účinný je list brezy aj pri zápalových procesoch obličiek a močových ciest, kde je súčasťou čajových zmesí.

O liečivých účinkoch brezy vieme a to najmä v spojení s vlasovou kozmetikou, že brezová voda a šampón, účinne pomáha pri dezinfekcii vlasovej pokožky. Oba prípravky zbavujú vlasy mastnoty, podporujú rast vlasu a zbavia vás lupín.

Listy môžete využiť aj ako obklad pri reumatických bolestiach. Preto ponúkam recept v tvare zábalu.

Obklad pri reumatických bolestiach a bolestiach kĺbov :

Sušené listy brezy pomrvíme a použijeme 5 polievkových lyžíc na ½ l vody – povariť a letné prikladať na postihnuté miesto vo forme zábalu.

Dionýz Dugas v knihe Zdravý život s babkinými bylinkami uvádza čajovú zmes na chudnutie:

hlavné zložky ∼ list brezy, list maliny, vňať zlatobyle
vedľajšie zložky ∼ kvety nechtíka, šípky, ruže a bazy, kôra krušiny
Čajové lyžičky čajoviny zalejeme ½ l vriacej vody a lúhujeme cca 15 min. Precedíme a pijeme dlhodobo, 2x denne po polovici množstva.

Milá poznámka na záver z knihy: Magické bylinky od Kláry Trnkovej.

Dokáže v človeku rozprúdiť energiu. Odstraňuje úzkosť, skľúčenosť, depresívnu náladu. A pomáha ukľudňovať a prináša nám pokoj do duší.

Je to môj obľúbený strom

lúčim sa s vami

Jarka

 

 

0 komentárov k “Breza Bradavičnatá – Betula Pendula alebo najkrajší stromPridajte vlastný →

Pridaj komentár