Alchemilka obyčajná ∼ Alchemilla vulgaris

♥ Alchemilka. Bylinka, ktorej meno nesie aj náš blog.

Rastlinka, ktorá v prvom momente upúta vašu pozornosť. Jej tvar listu je nepriehľadnutelný či už na lúkach alebo v záhradách. Pripomína totiž dámsku pelerínu.

Moja prastarká ju nazývala „ženskou bylinkou“. A prečo ženskou ? Pretože posilňuje a chráni ženské orgány od veku dievčaťa až do veku stareny. Vyrieši akékoľvek trápenie, či už sú to problémy s nepravidelnou, bolestivou menštruáciou alebo bielotok. Popíjaním čaju krátko pred periódou (2-3 dni), vám odbúra kŕče.

Pomáha pri problémoch s otehotnením, počas celého tehotenstva, ale aj po pôrode. Keď alchemilku skombinujete s prasličkou a kapsičkou máte čaj, ktorý pomáha zastaviť krvácanie počas tehotenstva.

Pomáha aj po pôrode, jej hlavnou úlohou je pomoc pri hojení rán a pomáha rýchlejšie zmenšovať maternicu.

Podporuje tvorbu mlieka a predchádza zápalom prsnej žľazy.

Alchemilku používame aj v období klimaktéria. Zlepšuje jeho priebeh, pomáha vyrovnávať hormóny v tele ženy. Okrem toho vylieči všetky zápalové procesy týkajúce sa ženských orgánov.

Pri vonkajšom použití je skvelá ako liečiteľka na omývanie rán a odporúča sa na kúpeľ pre slabé deti, ktorým posilňuje svalstvo.

Alchemilku môžeme piť aj preventívne a to aj dlhodobo, nakoľko nemá žiadne vedľajšie účinky.

Čajová zmes na podporu ženskej plodnosti podľa knihy “ Zdravý život s babkinými bylinkami“ od Dionýza Dugasa :

Hlavná zložka ∼ vňať alchemilky

Vedľajšie zložky : vňať rebríčka, šalvie a hluchavky

Dve PL zmesi zalejeme ½ lit. vriacej vody a necháme prikryté lúhovať 15 min. Precedíme a pijeme 3x denne po tretine množstva.

IMG_6225

0 komentárov k “Alchemilka obyčajná ∼ Alchemilla vulgarisPridajte vlastný →

Pridaj komentár