Šalvia lekárska ∼ Salvia officinalis

Bylinka, ktorá by v žiadnej záhrade nemala chýbať. Bylinka, ktorá je súčasne korenie aj liečivka. Šalvia lekárska je bohato rastúca bylina, ktorá vo vhodných podmienkach, vyrastie až do jedného metra. Listy zbierame počas slnečného dňa, na poludnie,  tesne pred kvitnutím. Sušíme ju v dobre vetraných miestnostiach alebo aj umelým teplom, nie však viac ako pri 30oC.

Krásne voňajúca bylinka, plná silíc nám v podobe tinktúry pomôže pri všetkých ochoreniach ústnej dutiny (zápal ďasien, bolesť zubov, dezinfekcia po vytrhnutí zubu, paradentóza, bolesť hrdla,…). Vhodná je aj na ošetrenie aknóznej pokožky, rôznych škrabancov ako silný odvar šalvie spolu s nechtíkom a harmančekom.

Šalviu môžeme používať aj vnútorne, ako čaj s troškou yzopu na pomoc pri nočnom potení, nervozite, nepravidelnej menštruácii v období klimaktéria ale aj pri prepracovaní. Okrem toho povzbudzuje krvný obeh a zlepšuje činnosť nervovej sústavy. Má protizápalové, čiastočne močopudné, antibakteriálne a antimykotické účinky. Šalvia je proste skvelá bylina a preto by sme ju mali mať v našej domácej lekárničke, či už sušenú alebo v podobe tinktúry.

Šalviovú tinktúru budeme robiť aj my aby nám na budúci rok nechýbala. Na chalupe máme šalvie dostatok, takže ostane aj pre vás, ak by ste mali záujem o naše produkty  neváhajte nás kontaktovať. Náš mail nájdete tu.

Odvar na výplach ústnej dutiny podľa Dionýza Dugasa z knihy Zdravý život s babkinými bylinkami :

Hlavná zložka : vňať šalvie

Vedľajšia zložka: vňať yzopu, kvet rumančeka, vňať prasličky, list orecha

2 PL dáme do ¼ litra vody, necháme zovrieť, prikryté lúhujeme 15 min. a nakoniec precedíme. Vlažný čaj držíme v ústach čo najdlhšie a vyplachujeme ústnu dutinu. Kombinujeme s pitím čaju z ľubovníka bodkovaného a to 3x denne, ktorý podporuje hojenie vnútorne.

Pridaj komentár