Rebríček obyčajný (Myší chvostík) ∼ Achillea millefolium

Rebríček obyčajný poznáte určite všetci pod názvom „Myší chvostík“. Mne osobne sa myší chvostík páči viac, tak ak si ho v texte zamením, prepáčte mi to.

Táto nenápadná rastlina je naozaj veľmi známa. Veď rastie skoro všade a jej kvietky vidíme kvitnúť počas celého bylinkárskeho obdobia počas roka. Je priaznivcom skôr suchých a slnečných miest a preto ho určite nájdete na slnečných lúkach a pasienkoch.

Myšieho chvostíka rastie tiež niekoľko druhov : rebríček panonsky, spanilý (A. nobilis) a veľký (A. distans), ale tieto druhy sa pre liečebné potreby nezbierajú. Zbierame myší chvost obyčajný, ktorý má drobné smotanovo biele kvietky uložené v súkvetiach. Odstrihávame celé súkvetia s malou stonkou od júna až do augusta a sušíme v tenšej vrstve v tieni v dobre vetranej miestnosti. Dobre usušený kvet si musí zachovať pôvodné zafarbenie a a aromatickú korenenú vôňu.

Môžeme odstrihávať aj vňať s kvetom, nie však väčšiu ako 25 cm s maximálnou hrúbkou stonky do 5 mm. Takto nazbieraný myší chvost sušíme vo zväzkoch zavesených dolu kvetenstvom. Treba dávať pozor aby „kytice“ neboli veľmi veľké lebo by sa mohli bylinky zapariť.

Usušená droga obsahuje silicu veľmi podobnú  tej akú má harmanček, glykosidickú horčinu, triesloviny a flavonoidy. Používa sa ako dezinfekčná bylina pri zápaloch močových ciest a do sedavých kúpeľov ∼ pri hemoroidoch. Ale aj pri popraskanej pokožke, kožných vyrážkach a zapálených kožných poraneniach. Výrazne pomáha zastavovať krvácanie.

Pri vnútornom použití podporuje trávenie, je žlčopudný (problém so žlčníkom), uvoľňuje žalúdočné kŕče. Tak isto ako žihľava čistí krv, čím pozitívne pôsobí aj pri liečbe akné a rôznych chorobách kože. Keď vypijete jednu šálku čaju z myšieho chvosta, prestane vás páliť záha. A ak by ste si chceli pripraviť pleťovú vodu na mastnú pleť, sračí vám nazbierať len kvety spomínanej bylinky.

A upozornenie na záver! Myší chvost je vo väčších dávkach pri vnútornom použití jedovatý. Bylinku neužívajte pridlho a ani neprekračujte dennú dávku (0,5 lit. výluhu), pretože môže vyvolať príznaky otravy v podobe bolesti hlavy a závrate.

Čajová zmes proti páleniu záhy podľa knihy „Zdravý život s babkinými bylinkami“ od Dionýza Dugasa :

Hlavné zložky ∼ vňať rebríčka, vňať zemežlče, vňať pyšteka

Vedľajšie zložky ∼ vňať mäty, kvet bôľhoja, list skorocelu, list vachty

2PL čajovej zmesi zalejeme ½ lit. vriacej vody a lúhujeme 15 min prikryté. Pijeme 2-3 x denne na lačno a súčasne vylúčime kyselinotvorné potraviny.

0 komentárov k “Rebríček obyčajný (Myší chvostík) ∼ Achillea millefoliumPridajte vlastný →

Pridaj komentár