Ďatelina roľná, lúčna, plazivá ∼ Trifolium arvense,pratense, repens

Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie ďatelina? Štvorlístok. Ja mám to šťastie, že ho nájdem vždy. 🙂 Môj starký hovorieval o štvorlístkoch : „Šťastné to oko čo ho vidí, nešťastná to ruka čo ho odtrhne“. Neviem či je na tom nejaká pravda, poväčšine neodolám a odtrhnem – a darujem.

No vráťme sa k ďateline, pretože viacerí ani nepoznajú jej liečivú silu. Spomedzi týchto troch ďatelín uprednostňujem dve a to ďatelinu lúčnu a plazivú.

Zbierajú sa len kvietky, ktoré kvitnú počas celého leta. Nasušenú bylinu používame pri hnačkách a ako prímes do čajovín na zastavenie zvracania. Dezinfikuje tráviaci trakt, čistí krv, pomáha pri liečbe pankreasu ale aj pri psoriáze. Hlavné poslanie je však pri liečbe ženských ochorení, pri reumatizme a kožných problémoch. Silným odvarom z ďateliny omývame zle hojace sa rany, vyrážky alebo sa v ňom kúpeme keď máme ekzémy. Jej liečivosť vylepšujeme kombináciou s inými bylinami.

Čajová zmes na posilnenie pankreasu z knihy Zdravý život s babkinými bylinkami od Dionýza Dugasa :

Hlavné zložky: kvet ďateliny  a koreň púpavy

Vedľajšie zložky: vňať šalvie, struky fazule, vňať jarabiny s vňaťou benediktu

2PL zmesi zalejeme ½ lit. vriacej vody, lúhujeme 15 min. Precedíme a pijeme 3x denne po tretinke , cca 15-20 min pred konzumáciou jedla.

0 komentárov k “Ďatelina roľná, lúčna, plazivá ∼ Trifolium arvense,pratense, repensPridajte vlastný →

Pridaj komentár