Divozel veľkokvetý ∼ Verbascum densiflorum

Pred niekoľkými rokmi som si zasadila semiačka divozelu veľkokvetého. Pripravená porýľovaná zem, pohnojená vlastným kompostom urobila divy. Divozel vyrástol do obrovských rozmerov. Vediac o tom, že táto bylina je dvojročná, nečakala som, že mi už v prvom roku vyrastie stonka obsypaná kvetmi. Vytvorila sa mi ružica mohutných listov s chĺpkami, ktorá prekrývala aj iné bylinky v záhone. Spolu s obrovskými listami rástol aj koreň. Povedala som si , však nevadí na budúci rok budem mať silnú rastlinu bohato kvitnúcu a tešila som sa už v tedy na ďalší rok. Keďže je v Santovke a okolí teplejšie podnebie, divozel hneď po zime začal rásť ako o preteky. Vyrástli opäť veľké listy, ale aj stonka a to do výšky troch metrov. Krásny a neskutočne veľký divozel, obsypaný žltými kvetmi, vyrástol na dominantu tohoročnej záhrady. No, poviem vám, nemala som ani potuchy, že mi môže divozel vyrásť do takýchto rozmerov, pretože voľne v prírode málokedy presahuje výšku 2 metrov.

Vo voľnej prírode rastie niekoľko druhov divozelu, ale liečivé sú len dva : Divozel veľkokvetý a Divozel sápovitý. Tak ako som už písala, je to dvojročná bylina,vyrastajúca z mohutného koreňa, ktorá prežíva celú zimu a druhým rokom vyrastá statná stonka s krásnymi do žlta sfarbenými kvetmi, ktoré bohužiaľ kvitnú len jeden deň. Preto je viac než dobré, zbierať kvietky veľmi pravidelne, teda každý deň ∼ najlepšie za slnečného dňa ∼ na poludnie. Kvietky divozelu sú veľmi háklivé na zlú manipuláciu. Musíme ich opatrne strhávať z rastliny a následne rýchlo usušiť (najlepšie za jediný deň), pretože pri zlom zaobchádzaní a pomalom sušení kvietky hnednú. Takéto kvety sú nepoužiteľné. Kvietky aj po usušení musia mať krásnu žltú farbu.

Usušené kvety pomáhajú pri ochoreniach horných aj dolných dýchacích ciest. Prababka o divozele hovorila ako o prieduškovej bylinke. Čaj z kvetov divozelu je skvelý pri odhlienení priedušiek. Na tento účel  (odhlienenie priedušiek) je výborná aj tinktúra z kvetov divozelu. Vyskúšané ∼ tinktúra má skvelé účinky. Okrem toho, silný odvar sa používa aj ako kloktadlo pri zápale hrtana. Ale aj pri silnom kašli vám divozel pomôže a to v kombinácii s inými bylinkami ako čaj. Recept na čajovinu proti kašľu nájdete na konci článku 🙂

Aj listy môžeme využiť, ale len na liečbu z vonku. Konkrétne čerstvé listy využijeme ako obklad pri zle hojacich sa ranách, vredoch, opuchoch, ale aj pri reumatických bolestiach.

A ešte na záver : čaj z kvetu divozelu môžete piť aj dlhodobo 🙂

Čajová zmes proti kašľu (detskému) podľa knihy „Zdravý život s babkinými bylinkami“ od Dionýza Dugasa :

Hlavné zložky : kvet divozelu a zlezu

Vedľajšie zložky : kvet prvosienky a ruže, vňať pamajoránu

Dve PL zmesi zalejeme ½ litrom vriacej vody a lúhujeme 15 minút. Precediť, osladiť medom, pridať citrónovú alebo pomarančovú šťavu. Dávame po lyžičkách deťom každú hodinu, pre stále pôsobenie v prieduškách.

IMG_7225IMG_7231

0 komentárov k “Divozel veľkokvetý ∼ Verbascum densiflorumPridajte vlastný →

Pridaj komentár