Chren dedinský ~ Armoracia rusticana

Chren naši predkovia poznali, pestovali a hojne používali. Už ako deti sme chren mali zaradený do jedálnička. Veľmi často sme mali chrenovú omáčku s vareným mäskom a knedľou, ale pamätám si že nám starká varila mlieko s medom a malou lyžičkou chrenu keď sme boli nachladnutí a mali sme upchané nošteky. Veľká noc sa tiež bez chrenu a údenej šunky nezaobišla. Alebo také predjedlo podávané na svadbách v podobe šunkových závitkov s chrenovou šľahačkou..

No, dosť bolo spomínania. Teraz si povieme niečo ako to vlastne s chrenom je. Je všeobecne známou rastlinou, ktorá sa dokáže veľmi rýchlo rozrásť. A aj napriek tomu, že ju mnoho ľudí pokladá za burinu, ktorá sa nedá vykynožiť, je chren nadovšetko zdravý a plný prospešných látok.

Obsahové látky:
Vitamíny: Chren je bohatý na vitamín C, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6).
Minerály: Obsahuje minerály ako vápnik, draslík, železo, horčík a fosfor.
Silice: Najvýznamnejšou zložkou je allylizotiokyanát (látka, ktorá dodáva chrenu štipľavosť).
Flavonoidy: Rutin a quercetín, ktoré majú antioxidačné vlastnosti.
Glukozinoláty: Prírodné zložky, ktoré majú schopnosť bojovať proti rakovinovým bunkám.
Vláknina: Podporuje trávenie a pravidelné vyprázdňovanie.

Chren, sa k nám dostal z Ázie a v súčasnosti je rozšírený naozaj na celej našej planéte. Je to statná rastlina s veľkými, podlhovastými sýtozelenými listami a mohutným koreňom sfarbeným do bledohneda zvonku a s bielou farbou vo vnútri. Zaujímavé na tejto rastline je, že keď vykopete koreň chrenu, vôbec nevonia alebo nezapácha. Jeho silná a korenistá vôňa sa naplno prejaví, až keď koreň rozrežete. Je to preto, že enzýmy z poškodených buniek chrenu rozkladajú glukozid singrín za vzniku alyl izotiokynátu. Je to podobné ako pri bielení a krájaní cibule – tečú nám slzy 🙂

Koreň chrenu sa najčastejšie zbiera na jeseň. V tomto období je ako každý liečivý koreň, najúčinnejší. Využijete ho na mnoho spôsobov. Avšak najlepší a najzdravší je surový teda čerstvý. Nesmieme zabúdať na skutočnosť, že chrenová aróma je veľmi silná a musíme dávať pozor pri jeho spracovávaní, aby sme si nepoškodili nosové sliznice. Keď však chren necháme voľne postrúhaný dlhšiu dobu, len tak na vzduchu, zmení farbu na sivú a jeho aróma sa vytratí a zhorkne. Preto by ste mali chren, čo najrýchlejšie spracovať. Pár spôsobov ako chren využiť : naloženie do sladkokyslého nálevu alebo pridanie do súdka s kapustou, výroba chrenového vína, chrenový med. Dva tipy aj s receptami nájdete na konci článku.

Čo chren obsahuje a ako by sme mohli chren využiť na samoliečbu či prevenciu ? 

Chren má antiseptické a antibakteriálne účinky. Práve preto sa využíva najmä pri chorobách nachladnutia a rôznych infekciách. Obsahuje stopové prvky : draslík, fosfor, horčík, železo a aj vápnik. Okrem toho aj veľké množstvo vitamínu C. Nájdeme v ňom aj organické kyseliny, pre telo prospešné enzými.

Chren a jeho benefity pre zdravie
Chren je koreňová zelenina, ktorá má výraznú štipľavú chuť a vôňu. Je známy nielen ako korenina, ale aj pre svoje liečivé vlastnosti. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré majú priaznivý vplyv na naše telo.
• Antibakteriálne a antivírusové účinky: Chren obsahuje silice (hlavne allylizotiokyanát), ktoré pôsobia antibakteriálne a pomáhajú bojovať proti infekciám dýchacích ciest.
• Podpora trávenia: Stimuluje produkciu žalúdočných štiav a podporuje trávenie, čo môže pomôcť pri nadúvaní a pocite ťažoby.
• Posilnenie imunitného systému: Vďaka vysokému obsahu vitamínu C podporuje obranyschopnosť organizmu.
• Protizápalové účinky: Obsahuje látky, ktoré môžu zmierňovať zápaly, napríklad pri reumatických ochoreniach.
• Podpora dýchania: Je účinný pri liečbe nádchy, priedušiek a sinusitídy vďaka svojmu silnému prečisťovaciemu účinku.
• Diuretický účinok: Pomáha pri odvodňovaní organizmu, podporuje vylučovanie moču, čo prispieva k čisteniu obličiek.

• Chren, ako som už spomenula vyššie,  môžeme využiť ako prevenciu. Celkovo dokáže posilniť organizmus s to najmä pri chorobách spojených s nachladnutím či chrípkou.

• Pomôcť by vám mohol aj s bolesťou zubov a pri problémoch so zapálenými ďasnami.

Chren ako pomoc pri rôznych bolestiach kĺbov, pri reumatizme alebo dne.

Stačí chren postrúhať a prikladať na postihnuté, boľavé miesto. Postrúhaný chren zmiešame s olejom a vložíme do handričky alebo ľanového vrecúška. Utľapkáme a priložíme na postihnuté miesto. Necháme pôsobiť, ale len do vtedy pokiaľ nám koža nesčervenie. Obklad opakujeme, keď načervenanie kože zmizne.

Ale ako som písala, chren je veľmi silný a preto dávajte pozor pri obkladoch, aby vám nespôsobil popáleniny, podráždenie. Môže vám rovnako podráždiť žalúdok, ale len pri skonzumovaní veľkého množstva.
A nakoniec ešte poznamenám, že sila chrenu sa rovná známemu „japonskému chrenu“ s názvom wassabi. Niekedy sa stáva, že sa tieto dve potraviny zamieňajú.

Sľúbené recepty, ktoré uvádza Dionýz Dugas v knihe „Babkine bylinky“.

Chrenové víno

10 PL nastrúhaného chrenu zalejeme 1 litrom bieleho hroznového vína. Necháme na chladnom mieste macerovať asi 10 dní, potom precedíme a pijeme kalištek 2x denne pred jedlom.

Chrenový med

Jemne nastrúhaný chren rozmiešame s medom v pomere 1:1 na kašu. Viackrát denne užijeme 1 ČL pri chrípkových ochoreniach, ale aj pri jarnej únave.

Chrenová nátierka s tvarohom
Ingrediencie:
100 g čerstvého strúhaného chrenu
200 g tvarohu
1 lyžica smotany
Soľ, korenie podľa chuti
Citrónová šťava (voliteľné)
Postup:
Tvaroh rozmiešajte so smotanou do hladkej konzistencie. Pridajte čerstvo strúhaný chren. Ochutnajte soľou, korením a podľa chuti pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy.  Nátierku nechajte odstáť v chladničke a podávajte s čerstvým pečivom.
Chrenová omáčka
Ingrediencie:
2 lyžice strúhaného chrenu
200 ml smotany na varenie
1 lyžička masla
1 lyžička múky
Soľ, cukor, ocot podľa chuti
Postup: Na masle orestujte múku do svetlej zápražky. Postupne pridávajte smotanu a miešajte, aby sa nevytvorili hrudky. Do omáčky pridajte strúhaný chren a nechajte krátko prevariť. Dochutíme soľou, cukrom a kvapkou octu. Omáčku podávame k varenému mäsu, zemiakom alebo knedľám.
Chrenový šalát s jablkom
Ingrediencie:
1 veľké jablko
2 lyžice čerstvého strúhaného chrenu
1 lyžička medu
1 lyžica citrónovej šťavy
Soľ podľa chuti
Postup: Jablko ošúpte a nastrúhajte na jemno. Zmiešajte s čerstvo nastrúhaným chrenom. Pridajte med, citrónovú šťavu a trochu soli. Dobre premiešajte a podávajte ako prílohu k mäsu alebo samostatne.
Chren je všestranný a jeho intenzívna chuť ho robí skvelou prísadou do nátierok, omáčok či šalátov, pričom dodáva telu cenné látky podporujúce zdravie.

Prajem pekné jesenné dni

                                                                                                        Jarka ♥

0 komentárov k “Chren dedinský ~ Armoracia rusticanaPridajte vlastný →

Pridaj komentár