August je druhým prázdninovým mesiacom, letným mesiacom, ktorý v posledných rokoch je nadpriemerne horúci s podpriemernými zrážkami. Musím napísať, že práve tu u nás v Santovke a jej okolí sú letné mesiace výrazne suché a horúce.
Príroda je, ale silná a aj počas tohto druhého prázdninového mesiaca môžete využívať jej dary. Stále zbierame bylinky, môžeme sa pomaly začať obzerať po semienkach, ale aj po liečivých plodoch.
Začneme bylinkami, ktoré môžete neustále zbierať:
Čiernohlávok, repík, rebríček, ibiš, slez, pyštek, rozmarín, nechtík. Lipkavec syridlový…
V našej bylinkovej záhrade v auguste opakovane robím zber – šalvii, medovky, mäty, pamajoránu…stále , teda každé ráno zbieram kvety divozelu a niekoľkokrát počas dňa stále zbieram kvety slezu.
Vo voľnej prírode akurát začínajú kvitnú a tým sú vhodné nové bylinky a vo väčšine sú určené na liečbu obličiek a močového mechúra.
ZLATOBYĽ OBYČAJNÁ/KANADSKÁ – Obidve sú úplne rovnocenné čo sa týka liečivosti a tak ich môžete zbierať obe. Je močopudná a preto je vhodné piť čaj pri zápaloch obličiek či močových ciest. Vyčistí vám moč od hlienov a krvi. Zbierame v počiatkoch kvitnutia. Keď je kvietok už úplne rozkvitnutý a sýto žltej farby, už z neho po usušení vznikne tzv.páperie. Preto treba zbierať tesne pred rozkvitnutím.
CHMEĽ OBYČAJNÝ- využívame najmä v oblastiach spojených s trávením. Horčiny nám výborne pomáhajú s problematickým trávením. Je nápomocný aj pri problémoch so zaspávaním. Zbierame šištice keď sú ešte uzavreté, pretože dôležité sú najmä semienka, ktoré sa v šišticiach ukrývajú.
VRATIČ OBYČAJNÝ – vnútorne sa nepoužíva, ale je vhodný na ošetrovanie pokožky a kožných problémov len vo forme mastičiek, olejov. Používa sa aj na odpudzovanie proti rozličným parazitom ako sú už spomínané vši šatové alebo aj vlasové, blchy, či pri chorobe svrabu. Tak isto sa využíva a je súčasťou mnohých repelentných prípravkov proti komárom a kliešťom. Zbierame kvitnúcu vňať.
VRBICA VRBOLISTÁ – zbierame kvitnúcu vňať v období od júna do augusta. Využíva sa hlavne na zastavenie krvácania, preto ju môžete využiť aj na drobné krvácajúce ranky. Rovnako dobre pomôže aj pri krvácaní z nosa, či silnej menštruácii. Pomáha hojiť ekzém, tlmí svrbenie. Eliminuje zápalové procesy v žalúdku a črevách.
KRVAVEC LEKÁRSKY – Využíva sa ako kvitnúť sa vňať tak aj koreň pri silných zápalových procesoch slizníc, pri krvácaní žalúdočných vredoch, pri silných hnačkách. Krvavec využívame aj silnej menštruácii, aj pri krvácajúcich hemoroidoch. Odvar z vňate, ale aj koreňa slúži hlavne pri bakteriálnych kožných problémoch ako sú akné, vredy, ekzémy a pomáha aj pri liečbe herpesu. V kombinácii zo šalviou lekárskou je veľmi dobrým pomocníkom pri zapálených krčných mandliach ako kloktadlo alebo aj pri parodontóze na výplach ústnej dutiny.
KOZOBRADA LÚČNA – Kozobrada kvitne od júna do septembra, kedy zbierame kvitnúcu vňať, ale na jeseň a skorú jar zbierame najmä koreň. e to rastlina, ktorá lieči pečeň, žlčník, ale aj žalúdok. Môžeme kozobradu použiť do čajových zmesí na podporu jedla a dobré trávenie.
Nesmiem zabudnúť na tak dôležité a vo všeobecnosti cenené semienka ŽIHĽAVY DVOJDOMEJ. Ktoré sú skvelým životabudičom, majú v sebe ukryté veľa pre telo potrebných vitamínov a minerálov… Zbierame keď sú krásne zelené – hnedé a svetlozelené nazbierame. Zbierame samičie semienka, ktoré visia smerom na dol. Môžete ich konzumovať za surova, sušené, rozmixované na prášok…
0 komentárov k “Bylinkový kalendár – AUGUST – Ako je to s bylinkami v auguste ? Čo všetko môžeme zbierať?”Pridajte vlastný →