Pagaštan konský ∼ Aesculus hippocastanum

Každý rok sa teším na zakvitnutie pagaštanu konského tak všeobecne, ale aj na jeden konkrétny. Cestou na našu chalupu vždy obdivujeme tento mohutný, rozkvitnutý, neskutočne súmerný a nádherne zakvitnutý gaštan. Plne rozkvitnutý pagaštan pripomína obrovskú kyticu. Však posúďte sami . Odfotila som ho pre vás.IMG_20160508_165101

V detstve sme si z gaštanov robili rôzne zvieratká, postavičky a zbierali sme ich pre zvieratá ako krmivo.

Ale jeho využitie je omnoho dôležitejšie. Bolo by na škodu, keby sme nevyužili jeho kvety, kôru ale najmä plody. Nielen na vnútorné ale aj na vonkajšie použitie. 

Teraz sú v kurze kvety a tak si trochu týchto kvetov nazbierame (nie však popri ceste) a usušíme. Budeme si variť čaj z kvetov, ktorý nám pomôže prekrviť všetky orgány, rozšíri cievy a zníži zrážanlivosť krvi, zlepší cirkuláciu krvi a lieči trombózu. Okrem toho kvety pagaštanu uvoľňujú kŕče v žalúdku, pôsobia protizápalovo a pomáhajú pri menštruačných potiažach.

Čaj z pagaštanu konského podľa Dionýza Dugasa z knihy Zdravý život s babkinými bylinkami :

2 zarovnané PL sušených kvetov, zalejeme 1/5 litra vody . Odporúča sa čaj piť 3x denne.
UPOZORNENIE : Neužívať dlhodobo! Pri dlhodobom vnútornom užívaní (viac ako mesiac) môžu saponiny pôsobiť toxicky. Samozrejme, že pri jednorázovom užití nič nehrozí.

A čo sa týka tinktúry z pagaštanu konského je to veľmi jednoduché. Nazbierané plody treba opláchnuť a usušiť. Pokrájať na menšie kúsky ešte pokiaľ sú mäkké a vložiť do uzatváreteľného pohára, a zaliať bielym alkoholom (môže byť aj domáca pálenka alebo v lekárni kúpený lieh, či vodka), ktorý musí mať viac ako 40%. Takto nechať lúhovať 14 dní. Potom scediť, naliať najlepšie do tmavej fľaše a uložiť do chladu. Táto tinktúra je vhodná len na potieranie zvonku.

No, a gél sa robí z tejto urobenej tinktúry s pridaním olejov (olivový, z hroznových semienok, môže byť aj slnečnicový ale ten trochu vysúša pokožku) samozrejme lisovaných za studena a agar – želatína rastlinného pôvodu. Môže sa pridať aj škorica – esenciálny olej alebo macerát zo škorice na prekrvenie a celulitídu. Ak chcete používať na kŕčové žily alebo kĺby tak sa nepridáva nič.
Pomer : 3 dcl tinktúry z pagaštanu, 1PL agar želatína, 3 PL oleja a macerát alebo esenciálny olej. Tinktúru dáme so želatínou variť po dobu cca 2-3 min. Nechať vychladnúť, pridať olej a mixovať ponorným mixérom na malých otáčkach až kým sa nám nevytvorí gél a potom sa pridáva macerát alebo esenciálny olej. Používame podľa potreby. Držíme v chladničke.

Vonkajší obklad z rozdrvených a zaparených kvetov a listov, je výborný pomocník pri reume, pri  liečbe kŕčových žíl, pri bolestiach krížov, kĺbov a poruchách lymfatického obehu.
Ja však  každoročne pripravujem masť z plodu pagaštanu konského. Masť, ktorá je zázračná a omnoho účinnejšia na boľavé kolená a kĺby. A to viem čo hovorím, vyskúšané 🙂 Robí sa zo zrelých plodov pagaštanu a na tie si budeme musieť ešte chvíľu počkať.


Ak by ste mali o túto masť z plodov záujem aj vy, stačí nám napísať mail 🙂 Kontakt nájdete tu

0 komentárov k “Pagaštan konský ∼ Aesculus hippocastanumPridajte vlastný →

Pridaj komentár