Medovka lekárska ∼ Melissa officinalis

Ponúkame vám ďalšiu bylinku, nádherne voňavú po citróne, ktorá nesmie chýbať v žiadnej záhrade. Nieje síce veľmi krásna, ale zato účinná v boji so stresom. Zbavuje nás nekľudu a pomáha nám zaspať. Najlepšia bylina na naše nervy spolu s pamajoránom, o ktorom sme písali v predchádzajúcom článku.

Medovku zbierame ešte pred kvitnutím, lebo v kvete má menšiu účinnosť. Zbierame len za sucha a opatrne sušíme v dobre vetranej miestnosti. Akú veľkú námahu pri zbere vynaložíme, tak takú veľkú pohodu pri čaji zužitkujeme.
Medovkový čaj osladený kvalitným medom, je jednoducho úžasný nápoj pre dobrý a pokojný spánok. Okrem toho, čaj z medovky nám upokojí búšenie srdca a dýchanie. Pomôže deťom pri záchvatoch kašľa a osvedčila sa aj pri liečbe čierneho kašla. (Čierny kašeľ je v poslednej dobe dosť rozšírený.) U nás sa medovka udomácnila v podobe tinktúry a sirupu. 

Použite pár kvapiek tinktúry ako prostriedok na ukľudnenie (pred spaním), keď nie je čas na čaj. Sirup si zas môžete naliať na dno pohára, pridať kocky ľadu, doplniť minerálkou (alebo obyčajnou studenou vodou) a ochutiť pár kvapkami citrónu ∼ miešaný nápoj je na svete. Určite vyskúšajte !

A ešte o jeden nápoj sa s vami chceme podeliť, ktorý je z knihy Zdravý život s babkinými bylinkami od Dionýza Dugasa ∼ Karmelitánsky lieh. 

Zmiešame ½ kg sušenej rezanej vňate medovky, 20 g postrúhanej BIO citrónovej kôry, 10 g škorice, 10 g postrúhaného muškátového orieška, 10 ks klinčekov. Všetko zalejeme 1 lit. brandy. Necháme 14 dní stáť a občas pretrepeme. Precedíme, necháme postáť a potom pozorne cez gázu zlejeme.

Pijeme po malom kališteku ako zdravý a upokojujúci aperitív.

IMG_20160508_114852

medovka pred kvitnutím

0 komentárov k “Medovka lekárska ∼ Melissa officinalisPridajte vlastný →

Pridaj komentár