Mäta prieporná ∼ Mentha piperita

Dnes si už  môžete vypestovať mätu so všelijakými vôňami. U nás by ste našli vône pripomínajúce ovocie (jablko, ananás), alebo aj zaujímavú, sladkastú vôňu čokolády. No na liečebné účely sú určené len druhy ∼ mäta pieporná, dlholistá a vodná.

Mne osobne najviac chutí mäta s vôňou mentolu, čiže pieporná.

Keďže hlavnou zložkou mäty je mentol, ktorý vyvoláva pocit chladu je táto bylinka predurčená najmä na konzumáciu v letných mesiacoch. Príjemne vás schladí, dokonca zmierňuje pocity svrbenia po uštipnutí. Rovnako zmierňuje podráždenie a slabú bolesť. Môžeme ju využiť pri bolestiach zubov i zápaloch ďasien. Odporúčam ju aj na inhaláciu pri chorobách horných dýchacích ciest. Taktiež je vhodná ako prímes do bylinných zmesí do kúpeľa, pri aromaterapii alebo kožných problémoch.

Má priaznivé účinky na nervovú sústavu, pretože silice potláčajú citlivosť nervových zakončení a miernia bolesť. Mäta podporuje vylučovanie žlče, uvoľňuje kŕče a má protizápalové účinky. Je súčasťou mnohých liečiv : kloktadiel, čajov, mastí, inhalačných zmesí a masážnych prípravkov.

Čaj sa pije ako prvá pomoc pri plynatosti, črevných kolikách, žlčníkových ťažkostiach a to v pomere : 2 čajové lyžičky mäty na ½ litra vriacej vody. Pije sa v troch dávkach počas celého dňa.

Mäta je pomocník aj s inými bylinami. Napr. spolu s lipou má preventívne účinky. Mäta a saturejka pomáha pri frigidite a impotencii. Kombinácia mäta a rozmarín nám pomôže zvýšiť telesnú kondíciu. Ako súčasť bylinných zmesí mätu môžeme používať aj dlhodobo, ale pitie čaju zo samotnej mäty treba po desiatich dňoch na jeden týždeň prerušiť.

Čaj proti plynatosti :

Mäta, fenikel, aníz a rasca – zmiešame v rovnakom pomere 1:1:1:1

1 Pl zmesi necháme prevrieť v ¼ lit. vody. Odporúčame píjať celý deň.

DSC_0882

1 komentár k “Mäta prieporná ∼ Mentha piperitaPridajte vlastný →

Pridaj komentár