Kráľovský strom s pevnými koreňmi
Orech kráľovský je statný listnatý strom, ktorý môže dorásť až do výšky 25–30 metrov a dožiť sa aj 100 rokov. Má rád slnečné, chránené miesta a hlboké, výživné pôdy. Pestuje sa takmer v celej Európe, a u nás je takmer neodmysliteľnou súčasťou dvorov, záhrad a sadov. Pochádza z oblasti Balkánu až po Áziu, no domovom sa stal aj na našom území.
Je zaujímavé, že jeho korene uvoľňujú do pôdy látku juglón, ktorá potláča rast iných rastlín v jeho okolí. To z neho robí solitéra – strom, ktorý si chráni svoj priestor.
Podmienky na rast
Orech potrebuje hlbokú, priepustnú a úrodnú pôdu s dostatkom vápnika. Nemá rád zamokrenie, kyslé ani ťažké ílovité pôdy. Rastie najlepšie na slnečných, teplejších miestach, kde má priestor pre širokú korunu. Mladý strom potrebuje ochranu pred mrazmi, pretože neskoro raší a môže ho poškodiť jarný mráz. V dospelosti už zvládne aj tvrdšie podmienky.
Dospelý orech je obrovský strom, košatý s krásnymi listami a kvetmi, ktoré kvitnú skôr ako sa rozvinú listy. Jeho plody sú loptičky odborne nazývané nažky. Obalené zelenou dužinou, ktorá ako vieme po dozretí praská a hnedne. A pri čistení orechov nám na dlhú dobu zafarbí ruky, ak si nedáme rukavice 🙂 Čierne ruky sú zanedbateľné keď má niekto rád orechy. A my ich máme naozaj radi, najmä v koláčikoch 🙂
Tento rok je veľmi zlý pre orechy, pretože na južnom až juhozápadnom Slovensku, koncom apríla všetky orechy zamrzli. Zamrzla vinná réva, postrašené boli aj veľké záhony jahôd, ovocných stromov aj agát. Pár dní respektíve nocí stačilo na to aby sme teraz smútili za budúcou úrodou.
Ale vráťme sa k orechu. Starý otec hovoril, že orech keď zamrzne nerodí 2 roky. Neviem či je to pravda alebo nie. My v záhrade máme len malý oriešok a ten nerodí ešte. No po týchto tohtoročných mrazoch budem sledovať ako sa orechom statným a rodiacim bude dariť na rok.
Zber : Orech nám ponúka viac než len plody. Celý strom je liečivý. Každá časť má svoj význam a svoju dobu zberu
Púčiky – na gemmotinktúru
Zbieram ich skoro na jar, keď začínajú napučiavať, no ešte sa celkom nerozvinuli. Zbieram ich do papierového vrecka alebo do skleneného pohárika a pripravujem z nich tinktúru macerovaním v alkohole s glycerínom. Púčiková tinktúra teda gemmotinktúra z orecha pôsobí predovšetkým na imunitu, črevá a kožné problémy – pomáha pri alergiách, ekzémoch, atopii, zápaloch čriev.
Listy
Listy zbieram počas mája až júna, keď sú ešte mladé, jemne lepivé a aromatické. Suším ich v tieni, rozložené na tenkej vrstve, aby sa nezaparili. Majú silné dezinfekčné, protizápalové a zvieravé účinky – vhodné do čajov pri hnačkách, zápaloch, aj do kúpeľov na kožu a nohy.
Mladé, nezrelé orechy
Tie zbieram v období okolo svätého Jána (24. jún), keď sú ešte mäkké, šťavnaté a dajú sa prerezať nožom bez odporu. Sú vhodné na výrobu orechovky (likéru), sirupov, či na nakladanie. Obsahujú jód a silne pôsobia na trávenie, štítnu žľazu a črevnú mikroflóru.
Zrelé orechy
Tie poznáme všetci – dozrievajú koncom septembra až októbri. Zbieram ich, keď začnú opadávať zo stromu, zbavené zelenej šupy. Suším ich v prievane, najlepšie v tieni, rozložené v jednej vrstve. Majú vysoký obsah tukov, bielkovín, vitamínov a minerálov – sú výživové zlato.
Obsahové látky
Orech obsahuje množstvo aktívnych látok:
- Juglón – antibakteriálny a antimykotický, bráni rastu plesní a baktérií
- Triterpény, flavonoidy, triesloviny – protizápalové a hojivé
- Vitamíny B, E, C, kyselina listová
- Jód, horčík, zinok, draslík, vápnik
- Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny – v samotných orechoch
- Éterické oleje – najmä v listoch a zelenej šupe
Ja však uprednostňujem zber mladunkých lístkov. Pri ich zbere som ako malá, bola vždy prastarkou karhaná za mačkanie. Tie listy nám zčerneli a museli sme ich vyhodiť. Využitie týchto orechových lístkov je prvoradý pri kožných chorobách (ekzém), lebo čistí krv. Hojí rany aj tie, čo sa nechcú zahojiť ale aj tie, čo hnisajú. Tieto lístky sa dokážu postarať aj o hnisanie kostí a to je vážna vec. Pomáhajú ako obklad pri opuchlinách z vonku. Podporuje trávenie a lymfu. A vďaka jódu upravuje fungovanie štítnej žľazy.
Použitie vnútorné vám pomáha odstrániť vysokú hladinu cukru v krvi, bielotok, vyženie parazity z tela. Podporuje lymfatický systém a jemne znižuje krvný tlak. Tak ľudia s nízkym tlakom opatrne!
Prastarká si odvarom z týchto orechových listov omývala vlasy. A to vám poviem, že ich mala krásne a hodne dlhé na jej vek 🙂
A ešte niečo na záver pre ľudí, ktorým sa nadmerne potia nohy. 20 minútové močenie si nôh vo výluhu z listov orecha vám pomôže obmedziť potenie nôh. 🙂
Použitie orecha je naozaj bohaté:
- Čaj z listov
- Kúpeľ z listov alebo zelenej šupy
- Orechovka (likér z mladých orechov)
- Sirup z mladých orechov
- Masť z orechových listov a oleja
- Tinktúra z púčikov
Tak nezabudnite, že aj orech kráľovský alebo po starom vlašský je tiež liečivka.
Záver – strom, ktorý si zaslúži úctu
Orech kráľovský je viac než len zdroj chutných plodov. Je to sprievodca zdravím, múdry radca a ochranca nášho priestoru. Ponúka nám liečivé dary – v liste, púčiku, plode aj koreni. Pomáha telu, pokožke, črevám aj mysli. Učí nás trpezlivosti a cyklickosti.A keď si sadnem pod jeho širokú korunu, cítim, že som v objatí niečoho, čo nás presahuje – hlbokého spojenia s prírodou a múdrosťou predkov. Orech si zaslúži našu vďaku a úctu – a ja mu ju s radosťou dávam, sezónu čo sezónu.
0 komentárov k “Orech Kráľovský (Orech vlašský) ∼ Juglans regia”Pridajte vlastný →