Levanduľa úzkolistá ∼ Lavandula angustifolia

Levanduľa je nádherná stredomorská rastlina. Krásne kvitnúca drobnými fialovými kvietkami s úžasnou vôňou. Zaľúbila som sa do nej už dávno a preto som sa rozhodla, že by som ju tiež chcela pestovať u nás v záhrade. V okolí Santovky je teplo až dosť a tak by sa jej u nás mohlo dariť. Lenže levanduľa je potvorka a kvitne až po dobrých štyroch rokoch. Ona totiž musí dobre zakoreniť, rozrásť sa a až potom nádherne a bohato kvitne.

Ja som si nechcela kupovať priesady niekde v záhradkárstve alebo v supermarkete. Chcela som skúsiť si túto nádhernú bylinu vypestovať od semiačka sama. A preto moja levanduľa ešte bohato nekvitne, preto aj foto je veľmi chudobné na kvetenstvo 🙂

To že levanduľa miluje slnko a neznáša mokré prostredie, to vie väčšina z vás. A že je to stredomorská bylina to vie tiež asi každý. Veď si len predstavte kraj kde levanduľu pestujú ∼ talianske Toskánsko alebo francúzske Provensálsko. Tie nádherné, dlhé, fialové a nekonečné lány pestovanej levandule. Z jej typickou vôňou, ktorá sa šíri do ďalekého okolia.

Najúčinnejšie sú jej jemné, fialové kvietky. Na sušenie však odstrihávame stonky s nie celkom rozkvitnutým kvetenstvom, viažeme do kytičiek a sušíme zavesené dolu kvietkom. Teplota však nesmie presahovať viac ako 35oC. Po usušení kvietky strhávame zo stonky a skladujeme v tmavých a dobre uzatvárateľných pohároch.

Levanduľa je bylina predurčená na aromaterapiu, kde sa používa ako olej do vonných lámp, ale aj ako masážny olej. Levanduľa sa od pradávna používala v kozmetike ako prísada do kúpeľa. Ved aj jej rodový názov to naznačuje LAVARE = UMÝVAŤ. Je ako prírodný dezodorant a preto jej hlavné využitie v dnešnej dobe je v destilácii silíc.

Pamätám si ako dieťa, že starká mala vrecúško s levanduľou priamo v skrini ako prostriedok proti moliam a aj ako prírodnú vôňu. Jej posteľná bielizeň vždy krásne voňala 🙂

Ako som už spomínala, levanduľový olejček po masáži na uvoľnenie, je skvelá vec. To určite. Ale použitie môže mať aj dôležitejšie poslanie. Olej totiž môže byť veľkým pomocníkom pri reume, pri poúrazových stavoch, pri vykĺbeninách, pri reumatizme alebo zápale nervu a na prekrvenie pokožky. Dokonca je skvelý v boji s migrénou.

Ani čaj z levandule nie je na zhodenie. Pomôže pri astme alebo žalúdočných problémoch a plynatosti. Môžeme využiť aj naparovanie, ktoré nám pomôže pri upchaných dutinách.

A nakoniec niečo pre dobrý spánok ∼ kvet levandule, tymian a valeriánu nasypeme do vrecúška a uložíme na vankúš.

Tešíme sa na vaše príspevky o využití levandule. Alebo na fotky od vás ako sa vám darí pestovať túto nádherne voňajúcu bylinu.Pochváľte sa !

A pre dnešok sa s vami lúčim v odtieni fialovej a krásny levanduľový deň želám 🙂

0 komentárov k “Levanduľa úzkolistá ∼ Lavandula angustifoliaPridajte vlastný →

Pridaj komentár