Majorán záhradný ~ Majorana hortensis

Čo vás napadne, keď poviem majoránka ? Môjho muža ∼ guláš 🙂 Áno, priznávam, že bez tej to koreniny by guláš nebol gulášom, ale Majorán záhradný ako ho oficiálne nazývajú má aj ušľachtilejšie poslanie. Jeho domovom je Grécko, odtiaľ prišiel aj k nám. My si ho však musíme vypestovať od semiačka alebo kúpiť priesady lebo vo voľnej prírode nerastie.

Ja som si pár krát aj priesadky robila, ale poviem vám, veľká prplačka je s tým 🙁 Preto už niekoľko rokov chodíme na levický trh, kde predávajú skvelí manželia priesady všetkého možného,načo si len zmyslíte. No, tak títo dvaja majú priesady pestované asi naozaj s láskou, pretože sú krásne, veľké a mocné. A vždy sa mi po zasadení krásne chytia, rastú vždy ako z vody. Nebudem tu stále ospevovať priesadkárov, ale vrátim sa k majoránke.

Priesadky sadíme na slnečné miesto a ak máme slnečný balkón môžeme si ich zasadiť aj do kvetináča. Majoránka, sa vždy bohato rozrastie a hneď ako sa objavia nerozkvitnuté kvetenstvá ju musíme alebo mali by sme ju zostrihať.  Takto sa nám to „rastenie a strihanie“ opakuje niekoľkokrát. Teda aspoň naša majoránka 🙂

Majoránku potom suším na site, v dobre vetranej miestnosti. Hlavne nie na slnku, bola by šedá a dosť odpudzujúca, okrem toho by stratila tú jej typickú vôňu. Po vysušení si ju odložím do tmavého pohára aby mi nevybledla. Ale to sa opakujem …vy to už všetko viete, že ?

Takže majorán záhradný nie je len korenina do gulášov, ale aj liečivá bylinka, ktorá vám  pomôže pri ťažkom trávení a odstraňuje plynatosť.  Pôsobí protizápalovo a ako kloktadlo z kvetov majoránu uľavíte svojmu boľavému hrdlu. Od detstva mám varili cibuľový čaj proti kašľu, ktorého súčasťou bola aj majoránka. Recept na tento čaj nájdete na konci článku.

No najdôležitejšie je aby ste vedeli, že majorán pôsobí na nervový systém. Keď ste rozčúlený, vystresovaný alebo trpíte migrénou vtedy si vždy treba uvariť čaj z majoránu záhradného. Zaručene pomôže. A ešte niečo pre mamičky, ktoré koja. Čaj vám pomôže pri tvorbe materského mlieka. Ak vás trápi alergia, senná nádcha, čaj z majoránu záhradného je istota. Dokonca sa v nej môžete kúpať, keď máte nejaký kožný problém.

Na záver vám ešte ponúkam recept na majoránkové zemiaky. Zemiaky ošúpeme a nakrájame na silnejšie plátky, poukladáme na vymastený plech (ja dávam aj papier na pečenie ). Dáme piecť do rúry na 200oC. Medzi tým si olúpeme cesnak, prelisujeme a pridáme soľ a olej (alebo maslo dobre zmäkknuté) dobre premiešame. Upečené zemiaky potierame touto zmesou a posypeme majoránkou a dáme ešte zapiecť na 5∼7 minút. Chutná dobrota k čomukoľvek.

Cibuľový čaj

Do hrnca si dáme variť vodu spolu s neolúpanou cibuľou a varíme cca 10 min. Tesne pred koncom sa pridá majoránka a za 1 pl oleja. Odstavíme z ohňa a necháme lúhovať 5 min. Potom scedíme a urobíme si karamel z krištáľového cukru. Do tohto karamelu vylejeme uvarený cibuľový čaj. Pozor aby sme sa neobarili, karamel totiž prská, keď do neho vlievame tekutinu. Pije sa teplý najlepšie večer, ale môžete ho popíjať celý deň.

0 komentárov k “Majorán záhradný ~ Majorana hortensisPridajte vlastný →

Pridaj komentár