Pýr plazivý ~ Elytrigia repens

Táto rastlina je vo všeobecnosti pokladaná za burinu. Ak sa vám objaví na záhone len veľmi ťažko sa jej zbavíte. Nám sa na chalupe objavila na jednom záhone a veruže som mala čo robiť aby som ju odtiaľ dostala. Nepomáhalo rýľovanie a vyberanie koreňov. Stále vyrastal nanovo. No proste je to katastrofa. Stačí aby vám v zemi ostal aj malý kúsok koreňa pýru a tá potvora vyrastie znovu. Potom mi sused poradil, že plochu, kde  pýr rastie musím prekryť tmavou fóliou na určité obdobie napr. od jesene do jari. Počas toho obdobia korene pýru vystúpia ∼ prerastú na povrch a po odkrytí fólie ich ľahšie a vo väčšom môžete vytrhať.

Pri ničení pýru som využila príležitosť a zopár koreňov som si usušila a naložila do liehu. A to len preto, že táto burina či rastlina má aj liečivé účinky. Uplatnenie má najmä pri chorobách spojených s močovým ústrojenstvom, napr. pri ťažkostiach akou je piesok v močových cestách alebo zápaly močových ciest. Je silne močopudný a preto vám pomôže znížiť premnožené baktérie v močových cestách. Okrem toho vám pomôže vyplaviť nadbytočnú soľ z tela a tým odstráni opuchy nôh. Keď sa spojí breza, praslička a pýr, čaj z nich je nápomocný pri liečbe reumy a dny.

Pýr ako taký, nie je až taký účinný bojovník, to znamená, že je účinnejší ako prímes rôznych čajových zmesí. Takéto čajové zmesi sa pijú pri problémoch s pečeňou, pri bolestiach kĺbov, ak je potrebné znížiť cholesterol v krvi. A spolu so žihľavou vám pomôže vyčistiť krv a preto je vhodný ako nápoj pri očistných kúrach, ale aj pri problémoch s pleťou.

A aby som neporušila zvyk ponúkam recept na čajovú zmes proti reume a dne podľa knihy „Zdravý život s babkinými bylinkami“ od Dionýza Dugasa :

Hlavné zložky : koreň(vňať) pýru, list brezy, vňať prasličky

Vedľajšie zložky : vňať pŕhľavy, koreň púpavy a vňať stavikrvu

Dve PL zmesi zalejeme ½ litrom vriacej vody necháme prikryté lúhovať 15 min. Precedíme a pijeme 3x denne po 1/3 množstva.

0 komentárov k “Pýr plazivý ~ Elytrigia repensPridajte vlastný →

Pridaj komentár