Zemedym lekársky ~ Fumaria officinalis L.

Zemedym, pre mňa zvláštna bylina a to najmä pre jej výzor. Mne pripadá ako mimozemská rastlina farbou aj tvarom listov, i kvetov. Listy tvarom pripomínajú petržlenové listy a sú svetlozelené so šedým nádychom, ako posypané popolom. Akoby boli zadymené a z toho pochádza aj jeho názov. Kvietky sú jemné v bledoružovej farbe.

Tohto roku sa nám rozrástla na celej záhrade. Mnoho ľudí ju pokladá za burinu a priznám sa, že ani ja som nebola veľmi nadšená. Ak ju necháte voľne rásť, rozrastie sa po celej možnej ploche. Nemá rada premokrenú pôdu, skôr má v obľube suchšie prostredie.

Kvitne počas júna a júla. A zbierame celú vňať. Sušíme ju buď rozloženú v tenkej vrstve alebo zavesenú v malých trsoch. A tiež si môžeme vyrobiť tinktúru hneď z čerstvej bylinky.

Rastlina obsahuje isochinolinové alkaloidy podobné alkaloidom opiovým. Obsahuje aj kyselinu fumarovú, horčiny.

Zemedym je veľmi účinný pri čistení krvi a preto je jeho opodstatnenie najmä pri liečbe rôznych kožných chorôb. Vhodný je aj vo forme pleťovej vody, na čistenie pleti.  Silným výluhom si môžeme ošetrovať pokožku postihnutú lišajom alebo ekzémom. Okrem toho znižuje krvný tlak, podporuje látkovú výmenu a pomáha pri migrénach a je silne močopudná. Takisto priaznivo pôsobí pri vylučovaní žlče. Pripravený ako silný odvar ho môžeme použiť pri problémoch so zlatou žilou.

Musím však pripomenúť, že sa pri užívaní nesmie prekročiť denná dávka, pretože pri vyššom množstve pôsobí toxicky.

V knihe od Dyoníza Dugasa „Zdravý život s babkinými bylinkami“ som našla recept na čajovú zmes na čistenie krvi:

Hlavné zložky – vňať zemedymu, pŕhľavy, koreň púpavy
Vedľajšie zložky – koreň čakanky, list orecha, kvet fialky, koreň lopúcha
Dve PL zmesi zalejeme ½ l vriacej vody a lúhujeme prikryté 20 min. Precedené pijeme 2-3x denne.

0 komentárov k “Zemedym lekársky ~ Fumaria officinalis L.Pridajte vlastný →

Pridaj komentár