Začnem najskôr prácami, ktoré pokiaľ počasie dovolí vykonávam v záhrade vo FEBRUÁRI.
Február je pre záhradkárov obdobím, keď sa začína pomaly prebúdzať záhradná a v mojom prípade bylinková sezóna. Aj keď zima ešte úplne neodzvonila a mrazy môžu ešte pretrvávať, existuje množstvo činností, ktoré ja v záhrade vykonávam.
Tak vám ich predstavím postupne a hneď začnem dosť dôležitou aktivitou, ktorú nazvem :
1. Predsezónna príprava záhrady
Táto príprava je vedome a poctivo zameraná na úpravu a čistenie našej bylinkovej záhrady. Odstraňujem zvyšky odumretých rastlín, pretože na jeseň niektoré bylinky alebo aj ozdobné rastlinstvo nie je dobré zostrihávať, nakoľko by počas zimy mohli vymrznúť. Jedná sa najmä o tieto bylinky: šalvia, tymián, ruta, slez, medovka…
A rovnako sa snažím odstrániť aj napadané lístie a konáre. Upravujem a opravujem oplotky. Čistím chodníky. Ak je pôda bez snehu a nie je premrznutá, môžete ju jemne prekypriť. Príprava záhonov zahŕňa aj aplikáciu kompostu či organického hnojiva, aby ste pôdu obohatili o živiny. To všetko sa radí do prípravy záhrady.
Mnohé záhradné práce som už popísala a aj starostlivosť o jednotlivé byliny, ktoré nájdete v skupine pod názvom „Záhrada“.
2.Výsevný zoznam a predpríprava na výsev semien na predpestovanie rastlín/priesad
Zoznam si robím už v decembri. Nezabúdam ani na kontrolu odložených našich semienok, aby ma nič nezaskočilo. Takže pripravený vysievací zoznam porovnávam s odloženými semienkami aby som zistila, ktoré semienka mi ešte chýbajú a ktoré si musím ešte zadovážiť. Ale už teraz môžete vysievať a tým si predpestovať v interiéri paradajky, papriky či zeler.
3.Výsev semien vo februári
Samozrejme, že som si už premyslela a zároveň urobila zoznam čo a kde budeme sadiť priamo do záhrady. Ale aj keď február nie je typicky známy ako mesiac pre záhradné výsevy, niektoré druhy zeleniny už môžeme začať vysievať už teraz priamo do záhrady na políčka.
-
Mrkva a petržlen: Tieto koreniny sú odolné voči chladu a klíčia v skorých jarných podmienkach a to sa im veľmi páči. Semienka vysievajte priamo do pôdy do hĺbky 1–2 cm. Dávajte pozor aby semienka neboli veľmi na husto. Ja mám na to skvelý trik – semienka zmiešam s pieskom alebo s perlitom a spolu s ním ich vysievam rovno do riadku.
-
Cibuľka: Sadzačky cibuľky vysaďte smerom dolu do zeme a to koncom kde budú rásť korienky. Cibuľky zatlačte do hĺbky 2–3 cm a zhrabte. Nezabudnite zamučovať.
Nezabúdam ani na budúcu úrodu hrozienka a preto môžeme robiť :
4. Februárové strihanie viniča
• Vyhýbajte sa rezu počas mrazov (pri teplotách nižších ako -5 °C), aby sa zabránilo
poškodeniu dreva.
-
Po reze môžete aplikovať ochranný vosk na väčšie rezy (hlavne na staršom dreve), aby ste zabránili infekcii.
-
Nechajte si dostatočný počet rezervných výhonkov na prípadné poškodenie mrazom.
Februárové strihanie je základom úspešnej úrody a zdravého viniča, preto je dôležité postupovať precízne a s ohľadom na potreby konkrétnej odrody viniča.
Ale počas februára sa môžeme zamerať aj zber a to konkrétne na zber koreňov.
5. Zavlažovanie
Počas zimy a to nie len vo februári by sa nemalo zabudnúť na zalievanie. Musíme si zvyknúť, že naše ročné obdobia sa menia – otepľujú a tým pádom je snehová prikrývka veľmi skromná a to nehovorím juhu kde máme my chalupu a záhradu. Preto je dôležitá zálievka aj počas zimy. A veľmi dôležitá zálievka je aj vo fóliovníku alebo skleníku. Tam neprší a ak by padal sneh , tak ani nesneží…a preto v nich musíme zalievať z času na čas aby pôda úplne nevyschla a vo vyschnutej pôde nie je život. Preto je dôležité zalievanie
6. Zber koreňov vo februári
Február je tiež vhodný na zber niektorých koreňov, ktoré sú plné cenných látok a ideálne na spracovanie. Zberať môžete:
-
Púpava lekárska: Koreň púpavy je bohatý na živiny a vhodný na detoxikačné čaje alebo tinktúry. http://alchemylka.sk/2024/04/23/pupava-lekarska-taraxacum-officinale-alebo-ako-vyuzit-tieto-krasne-zlte-slniecka/
-
Valeriána lekárska: Koreň valeriány pomáha pri nespavosti a nervozite.
-
Lopúch väčší: Jeho koreň má detoxikačné účinky a používa sa v čajoch alebo ako prísada do jedál. http://alchemylka.sk/2017/06/12/lopuch-vacsi-arctium-lappa-l-lopuch-plstnaty-arctium-tomentosum-lopuch-mensi-arctium-minus/
-
Kostihoj lekársky: Koreň kostihoja je výborný na výrobu mastí a obkladov pri problémoch s kĺbmi alebo svalmi. http://alchemylka.sk/2016/05/05/kostihoj-lekarsky-%e2%88%bc-symphytum-officinale/
-
Fialka voňavá: silný kašeľ a pomoc pri rozpúšťaní hlienov, používa sa aj pri liečbe kožných, reumatických chorôb. http://alchemylka.sk/2016/03/14/fialka-vonava-viola-odorata/
Pri zbere koreňov nezabúdajte, že pôda nesmie byť premrznutá. Korene je najlepšie zbierať zo starších rastlín a spracovať ich čerstvé alebo usušené na ďalšie použitie. Tu je článok v ktorom som podrobne opísala zber koreňov. http://alchemylka.sk/2024/10/04/zber-korenov-na-jesen-cas-na-prirodne-poklady-alebo-ako-pomoze-koren-pupavy-cakanky-lopucha-echinacey-valeriany-fialky-kostihoja/
7. Zber púčikov
Február je posledný mesiac, ktorý máme na premyslenie ohľadom zberu púčikov. Ja si vždy premyslím, ktoré púčiky budem zbierať, z ktorých potom budem robiť gemmotinktúru. O príprave a výrobe gemmotinktúr som písala článok, ktorý nájdete na platforme HERO HERO.
https://herohero.co/justrlueahtgqohfe
8. Starostlivosť o dreviny
Vo februári sa môžeme postarať o dreviny a preto je vhodné orezávať ovocné stromy a kry.
9. Ochráňte budúcu úrodu pred mrazom
V posledných rokoch sa stáva, že teploty vo februári vystupujú na toto ročné obdobie pomerne vysoko, čo si môže rastlinstvo – stromy kríky môžu pomýliť s jarným obdobím. No teploty vo februári vôbec nie sú stabilné a teploty klesajú pod bod mrazu. Preto je na mieste chrániť citlivé rastliny pred mrazom mulčovaním alebo textíliou. Píšem o našich ovocných stromoch.
Zhrnutie
Vo februári môžete čistiť záhradu, pripravovať záhony, siať odolné plodiny, zberať korene, ktoré sú zdrojom zdravia. Zároveň nezabudnite naplánovať si, čo všetko chcete v tomto roku v záhrade dosiahnuť. Využite tento mesiac na maximum a pripravte záhradu na jar!
Tak na nič nezabudnite a pripravte sa na novú sezónu zodpovedne
Jarka ♥
0 komentárov k “Bylinkový kalendár na mesiac FEBRUÁR, ale aj práce, ktoré vykonávame v tomto mesiaci a februárový zber bylinkára.”Pridajte vlastný →