Sedmokráska obyčajná ∼ Bellis perennis

Sedmokráska, drobný biely kvietok voľne rozhodený po trávnatých plochách. Rozkošný kvietok, ktorý je nielen krásny, jemný, ale aj liečivý. Má neskutočnú výdrž v neustálom kvitnutí, ktorá sa prejavuje po dobu siedmich mesiacov, ale najviac kvitne v máji a júni. Táto krehká kvetinka obsahuje veľa živín ( saponíny, triesloviny, horčiny, flavonoidy, minerálne látky a inulín, sliz, živice), čím je predurčená k pomoci pri liečbe pečene, žlčníka a sleziny. Opodstatnené využitie má aj pri liečbe horných dýchacích ciest zvnútra a pri kožných ochoreniach zvonka. Jej jemnosť a maličkosť si vyžaduje spolupôsobenie ďalších bylín. Pri liečení priedušiek prizveme do boja skorocel a podbeľ, pri liečbe dýchacích ciest si uvaríme čaj spolu repíkom, ktorý môžeme použiť aj na kožné ochorenia, keď si do zmesi pridáme fialky. 

IMG_20160502_133636

Na liečbu si môžeme urobiť tinktúru, ktorá je skvelá na vyrážky. Môžeme ju užívať aj vnútorne.

♥ Tinktúra zo sedmokrások

5 polievkových lyžíc podrvených, usušených kvietkov s lístkami zalejeme 25 polievkovými lyžicami liehu 60% (pomer 1:5) a lúhujeme v uzavretom pohári 2 týždne.
Vnútorne použitie 3x  po 10 kvapiek denne. Na vonkajšie použitie ∼ na ošetrenie pokožky alebo ako kloktadlo.

Zo sedmokrások si môžeme tiež uvariť sirup ako prvú pomoc proti kašľu.

♥ Sirup proti kašľu

Dve hrste čerstvých kvietkov sedmokrásky zalejeme 1 litrom prevarenej ale letnej vody. Necháme 24 hodín lúhovať, potom scedíme a pridáme 1 kg cukor (skúste trstinový – sirup bude lepšie chutiť), ešte pridáme 1 bio citrón (alebo zarovnanú malú lyžičku kyseliny citrónovej), privedieme k varu a odstavíme a plníme do fľaštičiek. Zabalíme do deky aby nám pomaly chladol. Po otvorení, sirup držíme v chladničke.

0 komentárov k “Sedmokráska obyčajná ∼ Bellis perennisPridajte vlastný →

Pridaj komentár