Nechtík lekársky ∼ Calendula officinalis

Zo všetkých kvitnúcich, liečivých byliniek, je nechtík lekársky, moja najobľúbenejšia bylinka. Vždy sa teším na prvé rozkvitnuté žlto-oranžové kvietky. S nimi je naša záhrada hneď veselšia 🙂 Už sa neviem dočkať !

Ale aby som nepísala len o tom aký je krásny, je dôležité spomenúť jeho neodmysliteľnú súčasť v domácej lekárničke. Hlavné využitie spočíva v liečbe a ošetrovaní kožných chorôb. Mastičky aplikujeme pri preležaninách, ošetrení krvných podliatín a kŕčových žilách. Taktiež pri zapareninách a akýchkoľvek kožných problémoch. Aj mamičkám sa odporúča používať. Nechtík sa osvedčil  pri liečbe trhliniek na prsných dvorcoch po dojčení.

Tinktúrou vyliečime zle hojace sa rany, vysušujeme akné, ale aj modriny. Čerstvá šťava sa požíva na potieranie stareckých škvŕn a pieh, no i pri takej vážnej chorobe ako je rakovina kože.
Ja som kedysi dávno pila čaj z repíka a nechtíka aby som si utíšila silné bolesti žalúdka. Čaj z nechtíka ukľudní a repík odstraňuje zápalom postihnuté miesto.Nechtík, nazývala moja prastarká kľudnou bylinou, preto je vhodné popíjať ho, keď ste nervózny alebo nemôžete zaspať. Vtedy by som k nechtíku pridala aj medovku, pamajorán alebo sedmokrásku. Okrem toho čaj znižuje krvný tlak a zlepšuje činnosť srdca. Navyše nemá žiadne vedľajšie účinky, preto ho môžeme piť dlhodobo 🙂

Pravidelne varím nechtíkovú masť aj pre vnuka. Dôkazom je krásna pokožka bez začervenania aj pri celodennom balení do plienky. Tohto roku sa nám zásoby mastičky z nechtíka pomaly míňajú, tak už aby začal kvitnúť.

Ak by ste mali záujem o konkrétnu nechtíkovú masť ale aj o tinktúry a maste z iných bylín, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom mailu. Veľmi radi vám zostavíme a vyrobíme bylinkovú lekáreň podľa vašich potrieb. Kontakt nájdete tu.

0 komentárov k “Nechtík lekársky ∼ Calendula officinalisPridajte vlastný →

Pridaj komentár