Rumanček ∼ harmanček kamilkový ∼ Matricaria recutita

Veľmi som sa tešila na to, kedy vám predstavím harmanček. Táto bylinka je ďalšou v rade mojich obľúbených. Nádherne vonia a ešte krajšie kvitne. Rumanček poznáme ako malé, drobunké, bielo-žlté kvietky na vysokej stonke s jemnými zelenými lístkami. Neviem si predstaviť našu záhradu bez harmančeka a ani našu bylinkovú lekárničku. Od detstva si pamätám harmanček a z neho uvarený  čaj i na jeho vôňu. A to som vtedy ešte netušila akú veľkú liečivú moc má.

U nás je teda najobľúbenejšia a najčastejšie spolu s nechtíkom používaná bylinka. Pôsobí dezinfekčne, protizápalovo, pomáha nám vypotiť sa. Obklady, kúpeľ – pôsobia na pokožku, či už pri rôznych druhoch akné alebo pri spálení sa od slnka, zle hojacich sa ranách a rôznych defektoch (škvrny – vybieľuje). Ako kloktadlo zo silného čaju alebo vo forme tinktúry, ho môžeme použiť pri bolestiach hrdla či zápaloch ústnej dutiny. Na žalúdočné problémy, črevné katary, hnačky, gynekologické – zápalové problémy, nám čaj z harmančeka určite pomôže. V období chrípky je skvelý prostriedok „na vypotenie“, je vhodný aj na napararovanie.

Nesmieme zabudnúť ani na oblasť vlasovej kozmetiky. Použitie harmančekového odvaru na oplachovanie vlasov, zaručí blond vlasom hebkosť, lesk a zosvetlenie.

Okrem toho sa harmanček nachádza v každom detskom čaji, ktorý má za úlohu ukľudniť dieťatko a zabrániť nafukovaniu.

My harmanček využívame najmä na výrobu olejčeka, tinktúry, masti a samozrejme, že aj na čaj.

Ja vám však ponúknem recept na harmančekové víno, ktorý som našla v časopise ROZMARÝNA.

♥ Harmančekové víno na ukľudnenie

800 ml suchého červeného vína, ¼ šálky sušeného harmančeka (kvety), 1 PL citrónovej kôry, 1 PL pomarančovej kôry (obe v bio kvalite), 2-3 PL hnedého trstinového cukru

Všetko dáme do väčšej sklenenej nádoby s tesniacim viečkom a necháme týždeň macerovať na chladnom a tmavom mieste. Potom precedíme a nalejeme do fľaše. Pohárik na ukľudnenie určite pomôže 🙂

Tento záznam bol publikovaný v Bylinky . Uložiť odkaz do záložiek.

1 komentár u „Rumanček ∼ harmanček kamilkový ∼ Matricaria recutita

Pridaj komentár