Dúška materina ∼ Thymus serpyllum / Dúška tymianová ∼ Thymus vulgaris

Na lúkach a predpokladám, že aj vo vašich záhradách, nájdeme mnoho druhov materinej dúšky a tymianu. Musím však podotknúť, že vo voľnej prírode tymian nenájdeme, môžeme si ho dopestovať len v záhradkách. Oproti materinej dúške, je však silnejší najmä, čo sa týka silíc . Táto nádherne voňajúca bylinka (materina dúška) rastie vo veľkých trsoch, ktoré na lúke vieme už z diaľky rozoznať.

Kvitne od začiatku leta (dôležitá je aj zemepisná poloha) až do jesene. Je plná silíc, ktoré sú silnejšie alebo slabšie, podľa toho v akom prostredí rastie. To znamená, že v teplejších podmienkach je silíc viac a naopak v zimnejších oblastiach bude mať silíc menej.

Oboje rastlinky zbierame v kvete, kde sa odstriháva celá vňať až po drevnatú časť. Sušíme v tieni ale môžeme aj umelým teplom maximálne do 35ºC. Počas sušenia bylinky neobraciame aby nám nevyprchali všetky silice.

Jej drobné kvietky ružovo∼fialovej farby s malými oválnymi lístkami (materina dúška) alebo podhovastejšími lístkami (tymian), bude náš veľký pomocník na choroby spojené s prieduškami.

Obe sú veľmi účinné pri silnom (dráždivom) kašli a pri rozpúšťaní hlienov. Najlepší účinok majú v spojení s inými bylinkami ako je kvet divozelu a koreň prvosienky.

Pomáha pri nadúvaní či žalúdočných kolikách.

Tymol je silica, ktorá je netoxická, antiseptická a zvonku pomáha prekrvovať pokožku.

Upozornenie, na ktoré nesmiem zabudnúť ∼ nedoporučuje sa používať dlhodobo a prekračovať doporučené dávky, pretože má nepriaznivý vplyv na činnosť štítnej žľazy ! No pri občasnom vypití čaju vám nič nehrozí 🙂

My si zvykneme vyrábať spolu so šalviou, skorocelom a tymianom ∼ sirup, ktorý je skvelý pre malé deti. Krásne vonia a skvelo chutí.

Veľmi radi ho vyrobíme aj pre vás, stačí napísať. Kontaktujte nás formou mailu, ktorý nájdete tu alebo na našej FB stránke s rovnomenným názvom Alchemylka.

Prajeme pekný víkend 🙂

1 komentár k “Dúška materina ∼ Thymus serpyllum / Dúška tymianová ∼ Thymus vulgarisPridajte vlastný →

Pridaj komentár