Vlčí mak ∼ Papaver rhoeas

Ako deti sme ho volali divý mak. Dospelí nás strašili, že keď ho budeme chytať a pošúchame si oči ∼ oslepneme 🙂 Samozrejme , že to nie je pravda.

Tento krásne a výnimočne červený kvet sa vyníma na poliach. Rastie na okrajoch polí s obilím alebo na poliach ležiacich úhorom. Určite ste už videli krásne červené lány kvitnúcich divých makov. Niečo úchvatné pre oči 🙂 Túto krásu ľudia v minulosti radi prenášali do výšiviek krojov v rôznych krajoch a oblastiach Slovenska ale aj v Čechách.

Okrem toho, že divý mak alebo ak chcete mak vlčí je pekný kvietok je to aj liečivá bylina. Kvitne počas celého leta a práve preto sa mu hovorí aj „kvet leta“.

Zbieranie a sušenie je trochu zložité, nakoľko má jemné okvetné lístky. Odtrhávajú sa okvetné lístky priamo z kvitnúcej rastliny. Prababka s ním vždy narábala akoby mala v rukách nejaký poklad. Okvetné lístky sú veľmi krehké a aj napriek tomu ich vždy musíme rozložiť po jednom na veľkú plochu. Takto ich sušíme lebo práve vtedy si zachovajú svoju výrazne červenú farbu. Akonáhle vám okvetné lístky začernejú, sú nepoužiteľné. Po usušení je potrebné skladovať v tmavých nádobách, neprepúšťajúcich svetlo alebo na tmavom mieste. V opačnom prípade by vám divý mak vybledol.

Všeobecne známou vecou je aj to, že mak pôsobí ukľudňujúco na ľudský organizmus a preto ho ľudia používali a myslím, že aj teraz používajú v liečiteľstve ako prostriedok na spanie. Veď už v starovekom Grécku bol mak symbolom dobrého a kľudného spánku. No, mak je vhodný aj ako prostriedok proti kašľu a chorobách dýchacích ciest.

V potravinárstve je veľmi obľúbený ako prísada do čajov, avšak len ako estetická prísada. Okrem toho, že vlčí mak dokáže zafarbiť tekutinu, krásny červený okvetný lístok v čaji vyzerá naozaj efektne.

A ako mám vo zvyku aj z maku vlčieho vám ponúknem recept na čajovinu proti nespavosti podľa knihy „Zdravý život s babkinými bylinkami“ od Dionýza Dugasa :

Hlavné zložky : kvet vlčieho maku, šištice chmeľu, vňať ľubovníka

Vedľajšie zložky : vňať medovky, majoránu a kvet prvosienky

Jednu lyžicu zmesi zalejeme 3 dcl vriacej vody a lúhujeme prikryté 15 minút. Precediť, osladiť (ak chcete) a vypiť na 2x (1x po večeri a 1x pred spaním).

A niekdy na budúce si popíšeme mak siaty, ako blízkeho príbuzného vlčieho maku 🙂

Tento záznam bol publikovaný v Bylinky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár