Saturejka záhradná ~ Satureja hortensis

Saturejka pochádza zo stredomoria, konkrétne z Grécka a odtiaľ sa rozšírila po celom svete. Je to jednoročná rastlina a nerastie vo voľnej prírode. Takže ak ju chcete mať na záhrade, musíte si ju každý rok zasadiť nanovo. Má rada slnečné miesta, neobľubuje mokro, ani dážď,  ani kyslú pôdu. Keď jej vytvoríte vyhovujúce prostredie, odvďačí sa vám bujným a rýchlim rastom. Rastlinka neprekypuje veľmi krásou, ale o to je väčšia jej sila a bohatšia jej vôňa. Stačí sa jej dotknúť a už ju cítite všade naokolo.

Keď si chceme saturejku užívať aj v zime najľahšie je, keď si ju nasušíme v dostatočnom množstve. Ako som už písala jej vôňa je naozaj silná a perfektné je, že aj po usušení si uchováva svoju silu vône. Odstrihávame stonky saturejky (nie príliš nízko ku koreňom), v opačnom prípade by už nemusela vyrásť. Môžete ju strihať aj keď nekvitne ale aj v čase kvitnutia. Na jej sile sa nič nemení. Sušíme ako iné bylinky, ale to už nemusím písať. Po usušení drobné lístky strhávame z vetvičky a ukladáme do tesniaceho pohára.

Ja osobne saturejku používam najčastejšie do jedál obsahujúcich fazuľu, hrach, šošovicu no proste všetky strukoviny a kapustu. Veľmi dobre vieme, že tieto potraviny nás dosť „nafukujú“ a po ich zjedení máme mnohí pocit, že sme nafúknutý balón. A saturejka je tá pani bylinka, ktorá nám práve od problémov s nafukovaním ∼ nadúvaním, pomôže. Je naozaj skvelým pomocníkom pri trávení. Ak máte aj pri iných jedlách problém s ťažkým a pomalým trávením, skúste si pred jedlom uvariť hrnček saturejkového čaju (aspoň 15∼20 min). Je to jednoducho tráviaca a žalúdočná bylinka. Lebo je pozitívne účinná pri zápale žalúdka, problémoch tenkého čreva, hnačkách, dokonca aj pri chronických a rovnako pôsobí aj na pankreas. Je ako cesnak, aj ona dokáže vyhnať z tela parazity.

Saturejka je veľmi mocná bylinka, myslím mocná v pôsobení na človeka. Ona totiž dokáže celkovo povzbudiť organizmus podobne ako pamajorán, ale saturejka je v tom povzbudzovaní o niečo lepšia 🙂 Môžete to hneď vyskúšať. Ak nemáte vlastnú bylinku, kúpte si ju v lekárni a pripravte si kúpeľ. „Znovuzrodenie“ prichádza hneď po vystúpení z vane 🙂

O saturejke sa všade píše, že je to rastlina lásky. Ona dokáže v tele vyvolávať pohlavnú žiadostivosť. Používa sa pri liečbe alebo odstránení frigidity a impotencie. Veď už starí Gréci vedeli, čo všetko táto bylinka dokáže. Pripravovali z nej nápoje lásky, do ktorých miešali rôzne bylinky, kde práve saturejka hrala hlavnú rolu.

A keďže nič netreba preháňať ani toho, čo je dobré. Obvyklé dávky neprekračujte aby ste si viac neublížili ako pomohli !

Čaj so saturejky pri problémoch s trávením alebo pri bolesti žalúdka :

1 polievkovú lyžicu kopcom sušenej saturejkovej vňate zalejeme 100 ml vriacej vody a necháme lúhovať 5-7 min. Netreba ho piť veľmi horúci, skôr letný je vhodnejší.

A ešte vám ponúkam na vyskúšanie kúpeľ na boľavé a unavené nohy.

A ak by ste chceli dopriať vašim boľavým a unaveným nohám niečo fajnové. Tak si stačí pripraviť kúpeľ z 3 PL vňate saturejky a 1 ½ litra vriacej vodu. Necháme lúhovať cca 15 min. Počas tej doby sa nám saturejka vylúhuje aj nám čiastočne vychladne voda. Vylejeme do lavóra, prilejeme si studenú vodu podľa potreby a môžeme si začať užívať. Tento kúpeľ vašim nohám naozaj uľaví a okrem toho prispieva k menšiemu poteniu nôh.

IMG_20160719_103804

0 komentárov k “Saturejka záhradná ~ Satureja hortensisPridajte vlastný →

Pridaj komentár