Slez maurský ~ Malva mauritiana Slez lesný ~ Malva sylvestris Slez nebadaný ~ Malva neglecta

Nádherná rastlina, bohatá na kvetenstvo, je okrasou lúk a záhrad. Veľké množstvo farieb a tvarov vám určite zaručí, že si nejaký zamilujete. Slez lesný môžete objaviť na lúkach aj napriek tomu, že sa volá lesný. Slez maurský je spojený so záhradou a ľudia ho pestujú viac ako okrasnú rastlinu, menej ako liečivku, čo je škoda. Slez rastie nebadane, voľne v prírode ale nájdete ho aj poblíž obydlí, v okolí zrúcanín alebo opustených usadlostí.. Tieto tri druhy slezu spomínané v názve,  sa v liečivosti neodlišujú, to znamená, že sú rovnocenné.

Ak by ste predsa len chceli z tejto bylinky čo to využiť na liečivé účely, snažte sa zbierať list aj kvet v čase počiatočného kvitnutia. Zbierame ju za krásneho slnečného počasia najlepšie okolo poludnia a to preto, že sa ľahko zaparí a tým sa znehodnotí. Pri sušení si dáme záležať aby každý kvietok ležal osobitne na site alebo inom vhodnom podklade. Ja vždy uprednostňujem sitá lebo vzduch prúdi aj cez spodnú časť a rastlinky sa nezaparia alebo inak neznehodnotia.

Po usušení je táto krásna bylinka skvelá aj v čaji. Okrem toho, že vám dopraje skvelý pohľad na plávajúce okvetné lístky v čaji, tak vám aj pomôže pri rôznych neduhoch. Veľký obsah slizovitých látok zaručuje liečbu dýchacích ciest a pľúc. Veľký pomocník pri liečbe angíny a na tíšenie silného kašľa. Mne sa páči, že môžete uvariť čaj deťom pri hnačkách alebo hnačkovitých ochoreniach a pri ochoreniach močových ciest. Je protizápalový a tak môžete čajom odvrátiť zápal žalúdka, ale tam bude potrebná účasť aj iných byliniek. Parádna je aj na zápal hrdla alebo zničených hlasiviek. Hovoria o nej ako byline spevákov. A aby som nezabudla, čajíkom zo slezu pomôžete svojmu telu zbaviť sa jedovatých látok.

Zvonku sa môže silný macerát zo slezu prikladať na miesta postihnuté dnou. A ľudia s kožnými ochoreniami ako ruža, akné, môžu bez váhania siahnuť po odvare z tejto bylinky.

Slezy nemajú vedľajšie účinky, môžete ho piť aj dlhodobo a preto je aj súčasťou mnohých čajových zmesí.

Ja vám tento krát ponúknem recept na sirup z kvetov a listov slezu:

Nazbierame si kvety a listy slezu (nikdy som ich nepočítala, ale asi tak za 4 hrste – také kopcovité ) ktoré môžeme prepláchnuť pod vodou a vložíme do hrnca spolu s citrónom (nemusím písať, že BIO) a zalejeme prevarenou a vychladnutou vodou (40oC) a necháme macerovať 24 hod. Ale lepšie je až 48 hodín. Po tejto dobe scedíme a vyžmýkame. Odmeriame koľko máme litrov macerátu a podľa toho pridáme cukor. Môžete obyčajný krištáľový, ale aj trstinový. To už nechám na vás 🙂 Zohrievame na ohni pokiaľ sa cukor nerozpustí. Nemusel by vrieť lebo si všetko dobré a zdravé zabijeme 🙁 Podľa potreby pridajte kyselinu citrónovú ako konzervant. Ešte horúci nalejeme do fliaš a zabalíme do deky, nech pomaly chladne. Musím pripomenúť, že keďže sme nesterilizovali, bolo by vhodné si sirup uložiť do chladničky, aby sa nepokazil 🙂 A máte hotovo !!!

Tento sirup je dokonalá paráda a keďže slez akurát kvitne, máte jedinečnú možnosť si uvariť niečo tak skvelé. Škoda neskúsiť 🙂

A dajte vedieť či vám chutil !

Krásny letný deň želám 🙂

*foto http://www.obyvat.cz/slez-maursky-pestovani/

2 komentáre k “Slez maurský ~ Malva mauritiana Slez lesný ~ Malva sylvestris Slez nebadaný ~ Malva neglectaPridajte vlastný →

Pridaj komentár