Ostružina černicová ~ černica ~ Rubus fruticosus

Starí rodičia, mali černice zasadené v kúte záhrady a pamätám sa, že starký sa každý rok hneval na to ako sa veľmi rozrástli a musel sa s nimi trápiť. Zato my deti, sme do kúta záhrady chodili potajomky maškrtiť. Odhalili nás vždy, to asi pre tie fialovo-čierne zuby 🙂

My síce nemáme na chalupe černice zasadené v kúte, ale len popri plote, no napriek tomu sa kochám ako sa krásne začínajú rozrastať. Na plnohodnotný zber si budem musieť ešte počkať nejakú malú chvíľku. U nás na chalupe sa teda zber nekoná. Ale dobré duše sa vždy nájdu. Svokor mi už sľúbil, že si mám prísť naoberať, pretože nevedia čo s nimi. Jaj a mne netreba dvakrát hovoriť, keď sa jedná o ovocie. Už som sa videla čo z nich všetko urobím a ako sa najem 🙂

Mohla by som vám aj napísať, čo je černica za ovocie, že? No, tak keď sa rozhodnete ju pestovať, verte že nejaké zvláštne podmienky nepotrebuje. Je spokojná na krásne slnečnom mieste a sem~tam jej treba ku koreňom prihodiť z kompostu, pravidelne premladzovať výhonky a bude rodiť ako bláznivá. Černica rodí na dvojročnom výhonku krásne skoro čierne plody a to začiatkom júna až do konca septembra.

Zber: skoro na jar sa zameriame na mladé lístky ČERNICE. Lístky zbierame na jar keď sú mladé a keď je černica pred kvitnutím. Vtedy sú listy plné sily a účinných látok.

Môžete si ich natrhať aj počas kvitnutia, ale vtedy je ich účinnosť už slabšia, pretože sila ide aj do kvetov.
Mladé lístky ČERNICE pomáhajú pri:
– zápaloch ústnej dutiny
–  zápalových procesoch horných dýchacích ciest
– ale aj pri zápalových procesov v tráviacom trakte
– odporúča sa aj pri zvýšenej funkcií štítnej žľazy
 Lístky si vysušte a môžete si z nich pripraviť čajík, či už to bude len z lístkov ČERNICE alebo lístky použijete do miešaných čajov.
A počas celej sezóny zbierame plody a užívame čerstvé alebo spracovávame.

Sušenie: mladunké lístky černice sa veľmi rýchlo usušia. Sušíme ich na sitkách v dobre vetrateľných miestnostiach. Po vysušení si lístky musia zachovať peknú zelenú farbu a musia sa drobiť…vtedy je zaručené, že sú lístky dobre vysušené.

Uskladnenie: po vysušení uskladníme v dobre tesniacej nádobe na tmavom meste.  Pri plodoch je to úplne iné. Snažíme sa ich uchovať v dobrej kvalite. Je veľká pravda, že černice nie sú veľmi na dlhé uchovávanie za čerstva. Preto sa ich snažíme rýchlo spracovať – varením (lekváre, sirupy, koláče…), mrazením a sušením. Pri plodoch je nutné mať sušičku, nakoľko ako som už písala, je to ovocie s prívlastkom rýchlo kaziace.  Teraz ešte niečo o tom ako si uchovať tieto fantastické plody. Tak najlepšie by boli čerstvé, ale viem že nie vždy to ide. Ja si ich zvyknem mraziť, tak ako mnoho iných druhov ovocia. Nasypem do malých téglikov a počas zimy pomaly likvidujem 🙂 Samozrejme, že na likvidáciu nie som sama. Už mám vnúčika Borisa a tak tohto roku budem škrečkovať o niečo viac 🙂

Obsahové látky : Plody, ktoré sú plné vitamínov a minerálov. Vitamíny sú zastúpené B, C, K a vitamín E a k tomu ešte flavonoidy a to sú tie skvelé antioxidanty. Viažu voľné radikály a pomáhajú predchádzať nádorovým, srdcovým, ale aj pečeňovým ochoreniam a ešte aj spomaľujú starnutie buniek. Paráda, že ? Takéto skvelé ovocie my máme u nás, len keby sme ho aj jedli 🙂 Ale vrátim sa ešte k obsahu a to konkrétne k minerálom. V černiciach môžeme nájsť draslík, železo a horčík, ktorý má za úlohu strážiť správnu funkciu svalov a nervov, a ešte mierni depresie. Okrem toho plody černíc obsahujú aj vlákninu a kyselinu listovú, ktorá sa stará o správne delenie buniek. Černice sú detoxikačné, sú nápomocné pri liečbe zápalu pľúc a dokonca znižujú následky ožarovania a chemoterapie.

No a nesmiem zabudnúť ani na jadierka, ktoré mnohí z nás ich nemajú radi. Ale to je veľká chyba, pretože obsahujú éterické oleje a salicyláty a tie pomáhajú pri liečbe reumy, pri rôznych zápaloch a nachladnutiach. Ale pozor ľudkovia, čo ste alergickí na acylpyrín, môže táto látka vyvolať alergiu !!!

Použitie: Dokonca taká černica vám pomôže pri chudnutí, pomôže nakopnúť imunitu, zaženie nervozitu napr. pred skúškou 🙂 Iné ma nenapadlo. Som trochu ovplyvnená začiatkom školského roka.

Mladunké lístočky černice usušíte a používate ako prímes do čajovín pri liečbe močových a žlčových ciest, cukrovky a proti hnačke. Z listov spolu s inými bylinkami si tiež môžete pripraviť kúpeľ a použiť pri liečbe kožných nemocí.

Veľa starších ľudí som počula o černiciach hovoriť ako o „tmavom zlate“ a myslím, že na tom niečo bude. Černice sú skvelé, chutné a zdravé zároveň.

Naši predkovia verili bylinkám a my by sme sa mali prinavrátiť k ich zvyklostiam a prijať ponúkané z prírody. Bylinky, ovocie a zelenina by sa mali vrátiť vo väčšom množstve na naše stoly a budeme určite v lepšej kondícii ako sme teraz. Ale zase som sa zamotala. Vrátim sa späť k uskladneniu černíc. Ďalšia možnosť je uvariť si lekvár, je trochu viac drastická no nevadí aj skvelý lekvár má svoj zmysel. Zaváranina je na tom tak isto s uchovaním vitamínov, ale ja tvrdím, že je vždy lepšie aspoň niečo ako nič. 🙂 Sirup ako neviem koľká v poradí možnosť a uvariť si ho je hračka. Taký skvelý černicový sirup je na zimu priam stvorený. Skúste si ho pridať do bylinkového čaju miesto cukru. Nič lepšie ste nepili 🙂 Verte mi !

Ale ja som zaťažená na mrazenie, všetci sa mi smejú, že všetko práskam do mraziaka. No a čo…

Ale keď vyberiem z mraziaka černicovú dreň, tak potom mám úsmev na tvári JA 🙂 A to je tiež možnosť ako si uchovať černice a predpokladám, že táto bude pre vaše deti najobľúbenejšia 🙂

Asi som už všetko vyčerpala, tak sa s vami lúčim a stretneme sa pri nasledujúcom článku.

Prajem veľa krásnych dní 🙂

                                                                                        Jarka ♥

img_9194

1 komentár k “Ostružina černicová ~ černica ~ Rubus fruticosusPridajte vlastný →

Pridaj komentár