Zbehovec plazivý ~ Ajuga reptans

Zbehovec je trvalka rastúca na lúkach, na okrajoch lesov a hájov, na pasienkoch, ktorá vyžaduje vlhkejšiu pôdu.  Dorastá až do výšky 20 cm a rád rastie v skupinkách, preto ho určite neprehliadnete.  V lese však môžete zbierať aj zbehovec lesný. Poznáme ešte aj Zbehovec ženevský, ktorý je o trochu viac chlpatejší ako plazivý a nevytvára nad zemou  poplazy. Čo sa týka liečivosti, sú všetky zbehovce na jednej úrovni.

Ešte vám ho trochu popíšem, teda jeho vzhľad.
Stonka je hranolovitého tvaru a pokrytá chĺpkami, z ktorej vyrastajú listy vajcovitého až kopijovitého tvaru a sú jemne vrúbkované. Spod každej pazuchy listu vyrastajú kvety modro-fialovej až fialovej farby.  Zbehovec kvitne od apríla až do júla. Zbierame celú kvinúcu vňať, ktorú dokonale nasušíme a skladujeme v dobre tesniacej nádobe.

Liečivá sila zbehovca je prirovnateľná k liečivkám ako : fialka, materina dúška, pľúcnik lekársky a to nám napovedá,  že hlavná využiteľnosť je najmä pri liečbe horných dýchacích ciest, astmy, vhodný je aj na silný kašeľ,  zachrípnutí, či strate hlasu. Okrem toho mierne znižuje krvný tlak. Dokáže tíšiť bolesť žalúdka. Podporuje tvorbu žlče a zlepšuje činnosť pečene.  Má mierne sedatívne  a protireumatické účinky. Tak isto ho môžeme použiť pri liečbe kožných chorôb, ako sú psoriáza, ekzém, akné, či zápal kože.

Pri vhodnom kombinovaní s inými bylinkami, si môžeme pripraviť čajovinu na celodenné používanie. Kombinujeme ho s pamajoránom, divozelom alebo už hore spomínanými bylinkami (fialka, pľúcnik, tymián, materina dúška,…) A ak si uvaríme zo zbehovca čaj, bez akejkoľvek prímesy, môžeme takýto čaj piť pri problémoch s tráviacim traktom, či pečeňou. Okrem toho čajom zo zbehovca si posilníte celý organizmus.

Môžete si z neho nasušiť do čajových zmesí. Pripraviť mastičku na kožné choroby. Alebo použiť ako obklad či kúpeľ.

UPOZORNENIE !!! Zbehovec má narkotické účinky, preto nie je vhodný pre tehotné ženy a ani pre malé deti!

RECEPT

A keďže zbehovec by ste nemali piť samostatný, ale len v čajovej zmesi, preto vám ponúkam čajovú zmes na liečbu horných dýchacích ciest.

Pripravíte si rovnaké množstvo bylín : pľúcnik, materinu dúšku, zbehovec, ibiš a repík. Dobre premiešate a odoberiete cca 5 g a zalejete prevarenou vodou (trochu vychladnutou) a necháte lúhovať 7-10 minút. Scedíte a osladíte. Pijete po dúškoch ešte letný.

0 komentárov k “Zbehovec plazivý ~ Ajuga reptansPridajte vlastný →

Pridaj komentár