Zbehovec plazivý ~ Ajuga reptans

Zbehovec je trvalka rastúca na lúkach, na okrajoch lesov a hájov, na pasienkoch, ktorá vyžaduje vlhkejšiu pôdu. Okrem toho, zbehovec ľudia radi pestujú vo svojich záhradkách ako súčasť skaliek a okrasných záhrad. Dorastá až do výšky 20 cm a rád rastie v skupinkách, preto ho určite neprehliadnete.

Poznáme ešte aj Zbehovec ženevský, ktorý je o trochu viac chlpatejší ako plazivý a nevytvára nad zemou  poplazy. Čo sa týka liečivosti, sú oba zbehovce na jednej úrovni.

Ešte vám ho trochu popíšem, teda jeho vzhľad.
Stonka je hranolovitého tvaru a pokrytá chĺpkami, z ktorej vyrastajú listy vajcovitého až kopijovitého tvaru a sú jemne vrúbkované. Spod každej pazuchy listu vyrastajú kvety modro-fialovej až fialovej farby.  Zbehovec kvitne od apríla až do júla. Zbierame celú vňať, ktorú dokonale nasušíme a skladujeme v dobre tesniacej nádobe.

Liečivá sila zbehovca je prirovnateľná k liečivkám ako : fialka, materina dúška, pľúcnik lekársky a to nám napovedá,  že hlavná využiteľnosť je najmä pri liečbe horných dýchacích ciest, astmy, vhodný je aj na silný kašeľ či pri zachrípnutí.

Pri vhodnom kombinovaní s inými bylinkami, si môžeme pripraviť čajovinu na celodenné používanie. Kombinujeme ho s pamajoránom, divozelom alebo už hore spomínanými bylinkami (fialka, pľúcnik, tymián, materina dúška,…) A ak si uvaríme zo zbehovca čaj, bez akejkoľvek prímesy, môžeme takýto čaj piť pri problémoch s tráviacim traktom, či pečeňou. Okrem toho čajom zo zbehovca si posilníte celý organizmus.

A môžete ho piť  aj dlhodobo, nakoľko zbehovec nemá žiadne vedľajšie účinky.

Pár užitočných slov o Zbehovci plazivom,
sledujte nás aj naďalej. V priebehu týždňa si popíšeme bylinky – Žerušnica a Horec.

Pekný týždeň,
Jarka

0 komentárov k “Zbehovec plazivý ~ Ajuga reptansPridajte vlastný →

Pridaj komentár