Hloch obyčajný ~ Crataegus laevigata

Na jar nádherne kvitnúci krásnymi, milučkými, bielymi kvietkami a na jeseň zas upúta malinkými červenými plodmi, zoskupenými do drobných tzv. kytičiek s listami tvarovanými do pospájaných srdiečok. A ja si myslím, že to nie je vôbec náhoda, že vytvárajú tvar srdca. Už moja prastarká hovorievala o hlohu, že je to rastlina srdca alebo pre srdce.

Hloh rastie ako krík, ktorý dokáže vyrásť do statného kriaka. Poznáme dva druhy a to Hloh obyčajný a Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna). Rozdiel medzi nimi nájdeme na jar, keď hlohy kvitnú a to v počte okvetných lístkov. V účinkoch je ich sila rovnaká.

Hloh vo všeobecnosti rastie na okrajoch lesov, má rád aj slnečné miesta a preto sa častejšie vyskytuje na západných stranách lesov.

Pre liečbu sú najúčinnejšie kvety. To znamená, že ak sa rozhodnete nazbierať si na jar trochu hlohu, tak musíte dávať pozor, kedy hloh zakvitne a hneď si z nich natrhať. Kvitne v máji a júni. Nazbierané kvietky hlohu sušíme vždy v tieni a voľne rozložené, nie v príliš hrubej vrstve. Môžu sa zbierať aj plody na jeseň a na jar aj mladé listy, tie však nemajú tú silu ako kvety. Ja si napríklad z hlohu na jeseň nastrihám vetvičky a používam ich na jesennú výzdobu.
Nazbierané a usušené  kvety, môžeme využiť na  výrobu tinktúry alebo ako čajovinu.

Kvety hlohu obsahujú flavonoidy – vitexin rhamnosid, kvercetin, hyperozid. Obsahujú aj aminopuriny – adenosin, adenin a guanin, ktoré regulujú krvný obeh. Ďalej by sme  v kvetoch našli triesloviny, saponiny. Plody obsahujú karotény, pektiny, cukryvitamín CB.

Hloh sa využíva najmä na zníženie krvného tlaku. Pôsobí na nervovú sústavu ukľudňujúcim spôsobom. Čajovina sa používa aj pri nespavosti, podráždenosti, búšení srdca, arytmii srdca, problémoch v menopauze, či migrénach. Treba však pripomenúť, že ak chcete piť čaj z hlohu a užívate nejaké lieky na srdce, je potrebné, poradiť sa s lekárom, pretože hloh zvyšuje účinky liekov.

Pekný deň, želá Jarka 🙂

0 komentárov k “Hloch obyčajný ~ Crataegus laevigataPridajte vlastný →

Pridaj komentár