Pamajorán obyčajný ∼ Origanum vulgare

Pamajorán, Dobromyseľ, Oregano ∼ bylina viacerých mien

Názov pamajorán nám ponúka príbuznosť s majoránkou záhradnou. Jeho „pseudonym“ je známe korenie oregano. Mne sa najviac páči názov dobromyseľ lebo je odvodený od „dobrej mysle“ a takto ju nazývajú v susednom Česku. 

Bylinka, ktorá je korením aj liečivkou.
Bylinka, ktorá by takisto mala byť súčasťou našej bylinkovej lekárničky.

Pamajorán, ušľachtilý s krásnymi ružovými kvietkami a dominantný v každej záhrade či lúke. Naša záhrada nie je výnimkou. Darí sa mu na slnečnom mieste, kde sa nám každým rokom rozrastá a robí radosť. V našej záhrade je rozhodne pani bylina 🙂

Ešte pár dní a môžeme pamajorán začať zbierať lebo sa blíži doba jeho kvitnutia. Zber , je najlepšie uskutočniť tesne pred kvitnutím rastliny. Potom zber zopakujeme ešte niekoľko krát.
Jej účinné látky nám pomôžu pri silnom zahlienení a suchom kašli. A ako som už písala, že jeho názov je odvodený od dobrej mysle, je to naozaj tak. Blahodárne a účinne pôsobí na nervový systém. Ukľudňuje, robí dobrú náladu a pomáha pri zaspávaní.
Sú potvrdené aj  jeho dezinfekčné účinky. Nesmieme zabudnúť aj na žalúdok, ktorý ukľudňuje, pomáha proti kŕčom a upravuje stolicu.

My máme na našej záhrade zasadených niekoľko pamajoránov, ktoré naplno využívame. Sušíme si ho v hojnom množstve a to na čaj alebo kúpeľ. Robievame z neho sirup a musím podotknúť, že je skvelý 🙂 Taký medovkový čaj (medovka tiež ukľudňuje) s pamajoránovým sirupom nemá chybu !

Takže ak sa vám žiadalo vyskúšať pamajoránový sirup, stačí napísať mail  a objednať si ho u nás 🙂 

Na lepší spánok si môžete vyrobiť aj voňavý vankúšik, ktorý si naplníte bylinkami : pamajoránom, medovkou, mätou, ku ktorým pridáte materinu dúšku, tymián a levandulu. 

Ešte vám napíšem recept na kúpeľ, ktorá vám posilní celý organizmus.

♥Kúpeľ 

Potrebujeme : pamajorán, mätu, brezu, rumanček a ľubovník. Sušenú drogu v pomere 1:1:1:1:1 (cca 3 g) zalejeme 2 litrami vody a privedieme k varu. Povaríme 10-15 min a vlejeme do pripraveného kúpeľa. V takomto voňavom kúpeli relaxujeme 🙂

IMG_20160508_115129

0 komentárov k “Pamajorán obyčajný ∼ Origanum vulgarePridajte vlastný →

Pridaj komentár