Echinacea purpurová ∼ Echinacea purpurea ♥ Echinacea úzkolistá ∼ Echinacea angustifolia

Našu prvú júlovú bylinku, si môžete vypestovať vo svojej záhrade alebo si ju zakúpite v lekárni. Hovorí sa o nej, že je to „bylina indiánov“. Indiáni ju totiž využívali dávno ale až v 17. stor. sa dostala aj k nám. Jej nádherná farba a krásny tvar kvetu naznačuje obľúbenosť. Statná vysoká rastlina dorastajúca až do výšky 1,5 metra, s mohutnými stonkami ukončenými krásnymi purpurovými kvetmi. Áno je to ECHINACEA.

Ja som si nasadila v záhrade echinaceu purpurovú. Po dvoch rokoch sa mi skvele rozrástla. V tomto čase sa rozbieha do kvitnutia a niektoré kvietky som vám odfotila. Je to pastva pre oči 🙂 Nie som jediná, ktorá podľahla jej pôvabu. Sadí sa do záhrad ako mohutne sa rozrastajúca, dekoračná rastlina s liečivým využitím.

Takže táto očarujúca bylinka je liečivkou a najmä jej koreň. Môžu sa použiť aj kvety a vňať, ale sila v týchto častiach už nieje taká ako v koreni. Kvietky sa odstrihávajú v plnom kvete a sušia sa v jednej vrstve. Väčšina bylinkárov sa však zameriava na koreň. Lúhovaním koreňov v alkohole , čím nám vznikne tinktúra, získame prírodný liek. Najlepšiou voľbou, kedy vykopávať koreň, je na jeseň, zoskupuje sa v ňom všetká liečivá sila. Vykopávame koreň z minimálne trojročnej rastliny. Takže ja si tohto roku ešte musím počkať, vystačím si s pohľadom na rozkvitnutú záhon ! 🙂 

A teraz k jej vlastnostiam. V dnešnej dobe viacerí o echinacei hovoria, ako o bylinke nového milénia. Jej liečivé účinky chcú využiť pri takej záhadnej a nevyliečiteľnej chorobe ako je AIDS, ale aj vtáčej chrípke. Tak snáď výskumy budú veľmi pozitívne postupovať aby to aj bola realita.

Echinacea je predurčená najmä na to, aby podporovala funkciu bielych krviniek, ktoré sú pre náš organizmus veľmi opodstatné. Tvoria našu imunitu. Preto s vážnosťou označujeme echinaceu za lekára imunity, rovnako ako kapucínka. Na prevenciu pred rôznymi sezónnymi chorobami, je v tomto prípade odporúčaná echinacea. 

Bylinka vie pomôcť nielen vnútorne ale i vonkajšie. Vnútorne za pomoci čajov a tinktúr pomáha pri chorobách spojených so žalúdočnými vredmi, pri zápaloch močových ciest, prostate i zápaloch kĺbov, ale aj pri zápaloch horných dýchacích ciest, či sennej nádche. Zvonku vo forme mastičiek a tinktúr, si môžeme pomôcť pri ekzémoch, kožných zápaloch, popáleninách aj pri kŕčových žilách.

Ani pri echinacei nevynecháme upozornenie ∼ tehotné a dojčiace ženy, echinaceu nemôžu používať. Je to mocná rastlina účinkom, citliví ľudia môžu mať po jej použití alergickú reakciu.

Ako máme vo zvyku, aj dnes dáme jeden recept na čajovú zmes na chronický zápal kĺbov podľa našej obľúbenej knihy „Zdravý život s babkinými bylinkami“ od Dionýza Dugasa :

Hlavné zložky : koreň echinacey, vňať rebríčka

Vedľajšie zložky : vňať vresu, koreň ligurčeka, vňať pýru a plod jarabiny

Dve PL zmesi zalejeme ½ litrom vriacej vody a lúhujeme 15 minút. Precedené pijeme 2x denne, počas 3 mesiacov, striedavo každý druhý deň.

DSC_1041

0 komentárov k “Echinacea purpurová ∼ Echinacea purpurea ♥ Echinacea úzkolistá ∼ Echinacea angustifoliaPridajte vlastný →

Pridaj komentár