JARNÁ OČISTA – DETOXIKÁCIA

Jará kúra – detoxikácia by mala trvať 3-9 týždňov

Základom úspechu sú čajové zmesi, čerstvé šťavy a liečivé bylinky. Okrem toho veľa pohybu a aktívne športové aktivity.

Počas zimného obdobia náš metabolizmus, ale aj celý organizmus často zlenivie. Preto je na začiatku jarého obdobia vhodná jarná očistná kúra – detox organizmu.

Z rozličných dôvodov nám v tkanivách, v krvi ostávajú rôzne odpadové látky, ktoré bránia červeným krvinkám rozvádzať do tela kyslík. Preto ho v tkanivách a orgánoch máme nedostatok a následne sa cítime unavení, malátni a v mnohých spôsoboch aj trpíme rôznymi ťažkosťami (bolesti hlavy, ťažkosti s trávením, zlá koncentrácia, nespavosť…)

Detoxikácia organizmu by mala byť zameraná na celý organizmus teda má byť komplexná, ktorá bude zahŕňať ako je pečeň, žlčník, črevá, močový mechúr a obličky, pohybová sústava, ale aj koža.

Pečeň a žlčník – pestrec mariánsky (semienka), žihľava, púpava – koreň, kurkuma, slez maurský, slez JARNÁ OČISTA – DETOXIKÁCIA nebadaný, fenikel, rasca, mäta pieporná, rebríček obyčajný, nechtík, rozmarín, zemedym lekársky, listy artičoky, vňať alebo koreň púpavy, horec žltý, palina pravá

Je potrebné podporovať najdôležitejší detoxikačný orgán (pečeň a žlčník) a predchádzať tráviacim ťažkostiam a únave, pretože poruchy pečene sa prejavujú najmä únavou.

Pečeň je centrum látkovej premeny – je to také naše laboratórium, elektráreň, čistiareň. Tvorí hormóny a uskladňuje látky. Tvorí bielkoviny, ktoré sa zúčastňujú na zrážaní krvi a hormóny, ako je vitamín D3, ktorý nám pomáha vstrebávať vápnik. Zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje odpadové produkty a zbavuje organizmus všetkého nepotrebného. Pečeňové bunky produkujú žlč, ktorá uľahčuje trávenie tukov z potravy. Žlč odteká do tenkého čreva alebo sa hromadí v žlčníku, ktorý slúži ako zásobný orgán. Soli žlčových kyselín spolu s lecitínom v tenkom čreve emulgujú tuk na malé kvapôčky, na ktoré pôsobí pankreatická lipáza – enzým rozkladajúci tuky. Žlč urýchľuje rozkladanie tukov, čím zabraňuje nadúvaniu a tráviacim ťažkostiam.

Črevá Povzbudzujú najmä rastliny bohaté na vlákninu a horčiny ako je púpava, rebríček, čakanka, ale aj semená ľanové, semená skorocelu vajcovitého, slez maurský, nebadaný (detoxikuje, odbúrava toxické látky z tela).

Močový mechúr a obličky – breza, petržlen, baza, ligurček, praslička, žihľava, púpava, breza

K močopudným rastlinám podporujúcim látkovú premenu patria najmä praslička, breza, pŕhľava, púpava, ktoré pomáhajú obličkám pri vylučovaní jedov.

Pohybová sústava – jóga, cvičenie, pohyb na čerstvom vzduchu

Sprievodcom kúry by mal byť určite aj pohyb na čerstvom vzduchu a striedavá sprcha studenou a teplou vodou. Dôležitý pri kúre je aj dostatočný a plnohodnotný spánok.

Koža – bylinné kúpele, peeling, masáže, ošetrenie olejmi

Koža je náš najväčší vylučovací orgán. Masážou suchou kefou alebo striedaním so sprchou podporujeme prekrvenie a dýchanie pokožky a tým aj lepšie vylučovanie cez kožu. Pre čistenie organizmu je dôležité aj potenie, či už fyzické, športové alebo pohybom v saune. Potenie je možné podporiť aj vhodnými bylinami ako je baza, lipa a zeleninou ako je zázvor.

Čajové zmesi na jarnú kúru :

  1. 50g pŕhľavových listov, 50g brezových listov, 50g púpavových listov.

  2. Po 30 g pŕhľavových listov, brezových listov, púpavových listov, 30 g vňate rebríčka a 30 g kvetov bazy čiernej

  3. Z každej 30 g rebríčka, pŕhľavy, fialky, zlatobyle obyčajnej, a feniklových semien

  4. Po 30g z vňate prasličky, pŕhľavy, listov púpavy, kvetov sedmokrásky, kvetu bazy čiernej

  5. Po 30 g z listov púpavy, kvetu sedmokrásky, fialky, prvosienky jarnej a po15 g artičokových listov a feniklových semien

Na prípravu čaju si odoberieme so zmesi 3 g a zalejeme vriacou vodou 200 ml, prikryté lúhujeme 10 min. a precedíme. Pijeme 3x až 5x denne.

K čajovej kúre dodatočne vypijeme cca 2 litre tekutín : vodu, silne zriedené šťavy či slabé bylinkové čaje (1PLvňate na 1 liter vody). Takáto neutrálna tekutina podporuje vylučovaciu činnosť obličiek.

Šťavu z čerstvých rastlín (medvedí cesnak, artičok, pŕhľava, breza, púpava) riedime vždy 1:5 s vodou alebo ovocnými šťavami alebo cmarom. Ideálne dávkovanie je 3x denne 1PL čerstvej šťavy čo je asi jedna fľaša čerstvej šťavy za týždeň.

žete začať aj 2 PL čerstvej šťavy denne a užívame týždenne zvyšujeme o 1 PL až na dennú dávku 6PL.

Ak sa na začiatku vyskytnú hnačky, zredukujte dávku alebo prejdite na inú rastlinu.

0 komentárov k “JARNÁ OČISTA – DETOXIKÁCIAPridajte vlastný →

Pridaj komentár