Záhradný kalendár v mesiaci APRÍL – práce v záhrade a pripomenutie zberu bylín.

Apríl je mesiac, kedy sa príroda naplno prebúdzajú a práce v záhrade sa rozbiehajú na plné obrátky. Po zime je potrebné záhradu pripraviť na novú sezónu, upraviť pôdu, vysadiť prvé rastliny a postarať sa o ovocné stromy a kríky. Nejaké práce sme už urobili v marci, ale ak sme nestihli alebo nám počasie neprialo, budeme ich musieť urobiť v apríli.

Tak si poďme predstaviť základné práce v apríli:

Príprava pôdy a jarné hnojenie (Použitie prírodných hnojív na podporu rastu rastlín). V apríli už s veľkou pravdepodobnosťou už nie je pôda zamrznutá a preto už aj vo vyšších polohách môžeme prekopávať, kypriť a prihnojovať kompostom alebo organickými hnojivami. (Organické hnojivá hnojivá vyrábané z prírodných zdrojov, ako sú zvieracie trusy, rastlinné zvyšky, kompost, guáno a podobne. Ich hlavnou výhodou je to, že sú šetrné k životnému prostrediu a zdraviu človeka, zvyšujú kvalitu pôdy, poskytujú rastlinám potrebné živiny a pomáhajú udržiavať rovnováhu v ekosystéme.)1 My občas používame v záhrade vyzretý konský hnoj. Do tejto kolonky patrí aj príprava hriadok, na ktoré budeme vysievať, sadiť rastliny. My to v záhrade robíme hrabľami a malou motyčkou.

    

Výsev a sadenie: Minulý mesiac (v južných okresoch) sme už vysievali mrkvu, petržlen hrášok, sadili cibuľku a v apríli už môžeme vysievať priamo na hriadky : reďkovku, šalát, rukolu, špenát, kukuricu, cibuľku (tú som síce už sadila aj v marci, ale takto budeme mať k dispozícií dlhšiu dobu mladú cibuľku …a platí to aj pri reďkovke)

 

Vysádzame kvietky trvalky aj bylinné trvalky priamo do záhonov, vysádzame ovocné stromy a kríky. Ja som sa rozhodla, že musím presadiť echinaceu, pamajorán, medovku a šalviu. Keďže všetky tieto bylinky máme už v záhrade, ale potrebujem ich „rozsadiť“ čiže rozmnožiť delením. Z byliniek sú to: slez, ibiš, borák, nechtík, aj harmanček pre neskorší zber. Musím spomenúť aj presádzanie harmančeky, ktorý sa vysial minulý rok sám a ako vždy tam kde to nie je vhodné…tak vždy tieto malé sadenice presádzam na miesta kde potrebujem alebo lepšia kde chcem ☺

Ak chcete mať bohatú úrodu harmančeka, prečítajte si článok o tom ako na to:http://alchemylka.sk/2023/09/05/ako-si-zaistit-bohatu-urodu-harmanceka-rumancek-pravy-kamilkovy/

Starostlivosť o ovocné stromy: Rez a ošetrovanie proti škodcom a chorobám. Kontrola domčekov pre ucholaky, pre včely divoké (ubytované v našich starých tehlách a škridliciach), je potrebné skontrolovať všetky hmyzie domčeky aby sa tam mohli ubytovať včielky samotárky, zemné čmeliaky, a iné chrobáčiky…Vytváranie nových domčekov pre užitočný hmyz, vtáčie búdky, ochrana ježkov.

Ak sa rozhodujete ohľadom nákupu rakytníka reštliakového, ale bojíte sa či si  nedonesiete domov dva samce alebo samice, tak vám ponúkam malú pomôcku ako rozlíšiť jednotlivé pohlavia rastliny.

 

 

Starostlivosť o trvalky: čistenie, strihanie, prihnojovanie sa týka hlavne tých trvaliek, ktoré sme buď na jeseň nestihli zostrihať alebo tie čo sa strihajú len na jar. Sú to hlavne bylinkové trvalky: šalvia – striháme cca 10 cm nad zemou a prihnojiť kompostom, pamajorán – už má zelený základ pre budúcu úrodu, preto je potrebné opatrne odstrániť suché stonky z minulej sezóny , medovka – už tiež bude mať zelený základ a preto tiež opatrne odstraňujeme suché stonky , mäta – suché stonky a ja zvyknem ešte mätu trochu skorigovať, nakoľko sa mi vždy chce rozrastať na nevhodné miesta.. , echinacea – stonky striháme až ku zemi nenechávame žiadne z minulej sezóny – môžeme prihnojiť kompostom, ibištiež z minulej sezóny zostávajú hrubé stonky, ktoré treba odstrániť, rimbabaak ste nestihli rimbabu zostrihať na jeseň, je potrebné to urobiť na jar, ale striháme cca 10 cm nad zemou, nezabúdame prihnojovať, dúškatú veľmi nestrihám, len odstraňujem suché stonky, saturejkapri nej veľmi opatrne, nakoľko neznáša hlboký strih, robíme len kozmetický zostrih.

Tu je článok ako si správne ostrihať šalviu na jar: http://alchemylka.sk/2023/03/09/salvia-a-jarny-strih/

Aj ako mať bohatú úrodu reďkoviek a šalátu: http://alchemylka.sk/2016/05/26/zdrave-redkovky-a-salat/

Mulčovanie: nesmiem zabudnúť na mučovanie. Kde je potrebné podosýpať kôru aby bola pôda na trvalkových záhonoch prikrytá. A samozrejme aj mučl na hriadky, tam kde už nám vykúka cesnak, cibuľka, čo je asi na túto dobu asi všetko…ostatné mulčujeme až po vzídení semienok.

V organickej záhrade môžeme použiť rôzne prírodné mulčovacie materiály, ktoré zlepšia kvalitu pôdy, udržia vlhkosť, potlačia buriny a podporia pôdny život.

 

Máme viacero možností čím mulčovať:

1. Rastlinné mulče

Slama – Ideálna pre zeleninu (paradajky, papriky, uhorky), udržiava vlhkosť a zabraňuje burinám.
Seno – Obsahuje viac semien burín ako slama, ale je výživnejšie, vhodné pre kvety a bylinky.
Drevná štiepka – Hodí sa pod ovocné stromy, bobuľoviny a okrasné kríky. Rozkladá sa pomalšie.
Piliny a hobliny – Musia byť dobre vyzreté, inak môžu viazať dusík z pôdy.
Listy – Rýchlo sa rozkladajú a obohacujú pôdu o humus, vhodné do bylinkovej záhrady.

2️. Kompost a zelený mulč

Kompost – Dá sa použiť ako vrchná vrstva na zeleninu a kvety, výživný a ekologický.
Tráva (čerstvá aj sušená) – Obsahuje dusík, vhodná na mulčovanie plodovej zeleniny, ale nesmie byť v hrubej vrstve, aby nehnila.
Zelené hnojenie (facélia, horčica, vika) – Po kosení slúži ako živý mulč.

3️. Organické vedľajšie produkty

Šišky – Dekoratívne, vhodné pre kvety a bylinky.
Orechové a lieskové škrupiny – Dlhodobý mulč, výborný na dekoratívne záhony.
Kôrový mulč – Vhodný do okrasných záhonov a okolo kríkov, ale nie priamo do zeleninových záhonov (môže okysľovať pôdu).

!!! Najlepší mix? Kombinácia viacerých mulčov podľa potreby – napríklad kompost a slama na zeleninu, drevná štiepka a listy na kvety a bylinky.

Čo vysievame a sadíme v apríli?

Zelenina:

  • Mrkva, petržlen, paštrnák, cibuľa, cesnak, šalát, špenát, reďkovky, hrášok, kapusta, kel, kaleráb, červená repa, .

  • Koncom apríla môžeme predpestované priesady paradajok, paprík a uhoriek premiestniť do skleníkov.

 

Bylinky:

  • Majorán – priesadky vysievame priamo na miesto, ale dávame pozor na nočné mrazíky – treba ju prikrývať, bazalka – ako pri majoránke, tak to isté platí aj pri bazalke , tymián, kôpor – vysievam len tak voľne medzi hriadky s mrkvou a petržlenom a neskôr aj medzi uhorky, medovka, mäta, pamajorán, šalvia – môžete smelo vysadiť už na konkrétne stanovisko, ale pred vysadením si mladé rastlinky nechajte trochu otužovať aby nezažili šok zo zmeny klímy… nechtík, harmanček – ja vysievam už v marci, ale môže sa aj v apríli- harmanček som vysievala aj v auguste a ten bude kvitnúť už začiatkom mája kdežto tento vysievaný v marci/apríli bude kvitnúť v druhej časti leta. …

Kvety:

  • Letničky (aksamitník, cínia, slnečnica), dvojročky a trvalky (levanduľa, echinacea, margaréty, pivonky, rudbekie). .. pri vysádzaní je potrebné aj teplé počasie, nie je vhodné vysádzať letničky a teplomilné kvety keď sú ešte noci veľmi chladné nebodaj pod mrazom.

Ovocné stromy a kríky:

  • Jablone, hrušky, slivky, čerešne, broskyne.

  • Bobuľoviny [ríbezle, egreše, maliny, čučoriedky, rakytník (nezabudnite , že potrebujete aj samca aj samicu)].

 

A viete, ktoré stromy a kríky už kvitnú v apríli?

  • Stromy a kríky: Forsýtia, magnólie, zlatovka, dulovec, čerešne, mandľovníky, liesky, orgován, drienka, arónia, ríbezle a ak budú vyššie teploty môžu kvitnúť viaceré ovocné stromy a kríky …

  • Kvety: Tulipány, narcisy, hyacinty, čemerica,

 

V apríli môžeme zber liečivé byliny:

  • Púpava lekárska (listy aj kvety)

  • Podbeľ lekársky (kvety)

  • Žihľava dvojdomá (mladé listy)

  • Fialka voňavá (kvety)

  • Sedmokráska obyčajná (kvety a listy)

  • Prvosienky (kvety a listy)

  • Hluchavka purpurová (kvitnúca vňať)

  • Zádušník brečtanolistý (kvitnúca vňať, list)

  • Zbehovec plazivý (kvitnúca vňať)

  • Pľúcnik lekársky (kvitnúca vňať)

  • Nesmieme zabúdať na gemmo – púčik – v marci som zbierala bazový púčik a púčiky z čiernej ríbezle. No a v apríli musíme sledovať ďalšie stromy, z ktorých budeme chcieť zbierať púčiky, pretože ak bude pekné, teplé a slnečné počasie, púčiky budú určite všetky „pobláznené“ ja sa chystám na : topoľ, brezu, šípku, borovica, černica, lipa, pagaštan, orech, hloh, vinič, malina, jedľa, smrek, …Tak nám nezostáva nič iné len pravidelne stromy / puky sledovať

Na záver ešte pár pranostík a ľudové zvyky počas Veľkej noci v spojení s bylinkami.

Aprílové pranostiky a ľudové zvyky:

  • „Aprílový dážď, rodí májový kvet.“

  • „Keď je apríl suchý, jún bude mokrý.“

  • „Ak apríl pekný býva, máj nám mnoho vína dáva.“

  • „Mokrý apríl, suchý jún a pekný júl prinášajú dobrú úrodu.“

Na Veľkú noc, ktorá často pripadá na apríl, sa viažu mnohé tradície – napríklad oblievačka, šibačka či pečenie veľkonočných barančekov.

V minulosti sa na aprílové novolunie zvykli sadiť stromy a byliny, pretože sa verilo, že budú rásť rýchlejšie a zdravšie. A tu na juhu v Santovke a v okolí vraj vždy keď bola v apríli Veľká noc sadili zemiaky.

Apríl je obdobím plným záhradníckej práce, ale aj radosti z prvých jarných kvetov a začiatku pestovateľskej sezóny. Starostlivosť o pôdu, rastliny a záhradných pomocníkov, ako sú včely a užitočný hmyz, zabezpečí zdravú a krásnu záhradu po celý rok.

 

Prajem krásne a účelné aprílové dni

                                              Jarka ♥

 

P.S. Pripravila som pre vás aj bylinkový kalendár na stiahnutie:

kalendár zberu apríl – na stiahnuti

0 komentárov k “Záhradný kalendár v mesiaci APRÍL – práce v záhrade a pripomenutie zberu bylín.Pridajte vlastný →

Pridaj komentár