Skorocel kopijovitý ∼ Plantago lanceolata

Rozoznávame tri druhy skorocelov : kopijovitý, väčší, prostredný. V literatúre všade uvádzajú, že ich liečivé účinky sú na jednej úrovni. My však máme najradšej skorocel kopijovitý. Našťastie ho máme plnú záhradu. Keďže je už dosť veľký, chystám sa nazbierať ho tento víkend.

Skorocel môžete zbierať hneď ako vyrastie, lístočky opatrne odtrhávame a sušíme. Opatrne preto lebo má tendenciu po zmačkaní, černieť a to už nie je na použitie.

Skorocel je excelentná bylinka, použiteľná skoro na všetko. Počnúc vonkajším použitím na rany, bolestivé uštipnutia, modriny, popáleniny, pomliaždeniny, otvorené rany no najmä na hnisavé a zle hojace sa rany. Skorocel totiž obsahuje látky, ktoré ničia baktérie. Čerstvá šťava uľaví pri bolestiach očí, uší ale aj pri popŕhlení pŕhľavou.

Vnútorne ako čaj/sirup likviduje kašeľ, zahlienie, pomáha pri žalúdočných problémoch, črevných kataroch a tiež pri pálení záhy.

Najlepší je v kombinácii s inými bylinkami podobného pôsobenia ako sú materina dúška, tymian, divozel či šalvia.

My robievame skorocelovo-tymianovo-šalviový sirup s hnedým cukrom, ktorý chutí presne ako voľakedy v lekárni, predávaný hnedý sirup na kašeľ pre deti (Tymomel) 🙂

Stačí si u nás prostredníctvom mailu objednať a radi vyrobíme sirup zo skorocelu aj pre vás, pokiaľ by ste mali záujem.

♥ Recept ako použiť skorocel na ranu či uštipnutie :

Odtrhnite zopár lístkov skorocelu kopijovitého dobre ich pomliaždite v rukách, tak aby sa vám tvorila šťava a celú vzniknutú kašu umiestnite na poranené miesto. Kľudne to zopakujte aj niekoľko krát. Verte ∼ neverte, pomáha to 🙂

Teším sa na komentáre od vás, aké skúsenosti a recepty máte v spojení so skorocelom 🙂

IMG_20160508_120518 Skorocel väčší  

IMG_20160508_120608  Skorocel kopijovitý

0 komentárov k “Skorocel kopijovitý ∼ Plantago lanceolataPridajte vlastný →

Pridaj komentár